İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingte onbinlerce partiliye seslenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İzmir fotoğrafı barajın talan edildiğinin fotoğrafıdır” dedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İzmir mitinginde on binlerce partiliye hitap etti. HDP’liler öğlen saatlerinden itibaren bayraklar, flamalar ve pankartlarla Gündoğdu Meydanı’na akın etti. Demirtaş’a denizden de balıkçı tekneleriyle destek geldi. HDP’nin İzmir mitingine Yunanistan’da iktidar olan sol parti Syriza’nın MYK Üyesi Yiannis Bournous ve Panos Trigazis de destek verdi. Miting HDP İl Eş başkanları Cavit Uğur ve Dilek Aykan’ın konuşmalarıyla başladı. Mini konserlerin ve adayların tanıtımının ardından kürsüye çıkan Demirtaş, halkı “Güzel İzmir’in güzel insanları” diyerek selamladı. Konuşmasında AKP iktidarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek başlayan Demirtaş, partisinin vaatlerini anlattı, demokratik özerklik çağrısı yaptı ve Gündoğdu Meydanı’nın dolduran kalabalık için “İzmir fotoğrafı barajın talan edildiğinin fotoğrafıdır” dedi.

Tek adamlı ve diktatörlüğe izin vermeyeceklerini belirten Demirtaş, “7 Haziran seçimleri Cumhuriyet tarihimizin görüp görebileceği seçim olacak. Sonuçları itibariyle en büyük kırılmayı yaratan seçim olacak. Tek adamlığa, diktatörlüğe asla izin vermeyeceğiz. Ellerine defalarca fırsat geçmesine rağmen sorunları çözmedikleri gibi, sorunları katmerleştirerek, toplumu kutuplaştırarak, yığınla sorun devretmiş AKP’ye ülkeyi şu saatten sonra teslim edemeyiz. Anayasal diktatörlük rejimi altında bu ülkenin felakete sürüklenmesine izin veremeyiz. Rengarenk, bütün seslerimizle, soluklarımızla bir araya geldik. Biz gücümüzü de zenginliğimizi de sizin farklılığınızdan alıyoruz. 7 Haziran’da birbirine el uzatan, dayanışma kültürünü güçlendirmiş bir ülke olacak. Zannediyorum ki İzmir’in bu onurlu duruşu, HDP’nin verdiği mesaja sahip çıkma kararlılığını, Evren barajının yıkıldığının kanıtıdır. İzmir fotoğrafı barajın talan edildiğinin, yıkıldığının fotoğrafıdır.” dedi.

HDP BU İSYANIN TAM MERKEZİ

Seçim vaatlerinibe bir bir sıralayan Demirtaş, “Ülkemiz 81 şehirden oluşuyor. Her biri kendi rengiyle güzeldir. İzmir de kendi duruşuyla güzeldir. 81 ili birbirine benzetmeye çalışanlara, gri bir Türkiye yaratmaya çalışanlara karşı herkesi HDP’de buluşmaya çağırıyoruz. Umut sizsiniz, umut diktatörlük sevdalıları değil. Yeni bir Türkiye’yi kuracak, yeni bir yaşam inşa edeceksek elbette ki bizim parti programında ve seçim beyannamesinde ortaya koyduklarımızla inşa edeceğiz. İzmir’in ekonomisini, ülkenin ekonomisini ayakta tutanlar, önce taşeronu ortadan kaldıracağız. Asgari ücreti en az 1800 lira yapmalıyız ki insan onuruna yakışır bir lokma ekmek yeme fırsatınız olsun. Gençliğin işsizlik oranı yüzde 50’leri geçmiş durumda. Gençlere yönelik istihdam politikaları yapacağız. Sizlere iş bulana kadar hepinizde genç yaşam kartı olacak. Her ay 200 lira oraya yatacak. Adres HDP’dir. HDP’nin yarısı toplum gibi kadındır. HDP’li adayların yarısı kadındır. Kadının sesi parlamentoda olsun istiyorsanız, ‘kadının yaşadığı dramı kabul etmiyorum’ diyorsanız HDP bu isyanın tam merkezidir” dedi.

‘HDP’YE OY VERMEYİN’ DİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerini de eleştiren Demirtaş, “Şu halimizle bile 10 milyonluk nüfusu temsil ediyoruz. Bu 10 milyon ne olacak? Saadet Partisi var bu parti var, onlar da parlamentoya girmesin mi? Cumhurbaşkanına da düşen de siyasi düşmanlığı kışkırtmak olmamalı.

Madem 76 milyonun Cumhurbaşkanıyım diyorsun da hangi yüzle bu 10 milyona ben sizin Cumhurbaşkanıyım diyeceksin. Bu tam bir baskıcı anlayıştır. HDP’ye oy vermeyin, aman aman parlamentoya girmesin diye propoganda mitingleri yapıyor. AKP’liler bize oy verin çalışması yapmıyorlar HDP’ye oy vermeyin çalışması yapıyorlar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here