izbanda-yeni-donem

TCDD Genel Müdürlüğü, İzmir’de Pazartesi günü greve çıkmaya hazırlanan İZBAN personeline, yüzde 20 zam teklifinde bulundu. Sendika üyeleri arasında oylanan teklif, 320 oyla reddedildi. İşçilerin sadece 6’sı ‘evet’ dedi.

gokce-adarİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ortaklığında hayata geçirilen İZBAN’da, Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) İzmir Şubesi, TCDD Genel Müdürlüğü’nün yüzde 20 zam teklifini personele sundu. 342 personeli ilgilendiren zam oranının düşük kaldığını söyleyen Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “Biz yüzde 28 oranında zam istemiştik. İsteğimizin altında bu yüzden yüzde 90 ihtimal ile kabul etmeyeceğiz” dedi.

Sandık kuruldu

Alsancak Garı’nda bulunan sendika temsilcisi odasında sandık kuran Demiryol-İş, personelin kapalı oylama ile görüşlerini aldı. Ervüz, “Herkesin aldığı ücretleri yazdık, zamdan sonra alacakları net ücretlerin listesini personele gönderdik. Tüm personel, önerilen ücreti kabul etmeleri halinde alacakları maaşların ne kadar olacağını biliyor” dedi. Başkan Ervüz, şöyle devam etti: “144 makinist için kilometre tazminatı olarak 600 lira teklif ettik. Kilometre tazminatı yerine iş güçlüğü tazminatı adı altında 200 lira teklif ettiler. Biz makinistlere 3 bin 250 lira ücret istedik, onlar 3 bin 50 lira teklif ettiler. Kaldı ki biz bu teklifleri hazırladığımızda enflasyon rakamları daha da düşüktü. Şimdi enflasyon rakamları ortada. Ayrıca sözleşme görüşmelerinin başladığı tarih üzerinden neredeyse 5 ay geçti. Bize 1 yıllık sözleşme teklif ediyorlar. Bunun ileriye yönelik kayıpları ne olacak? Ortada bir şey yok. Teklif bile yok. İşverene sorarsanız, iyi bir teklif yaptıklarını düşünüyor. Ama çok da iyi bir teklif diyemeyiz. Takdir arkadaşların.” Yapılan oylama sonucunda personelin teklifi kabul etmemesi halinde İZBAN’da seferler, Pazartesi günü duracak.

Kılıç: Çaba gösterilmeli

CHP Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve bağlı ortaklıklarının faaliyet raporlarıyla hesaplarının incelendiği komisyon toplantısında söz alarak, TCDDyönetimine İZBAN’daki sorumluluğunu hatırlattı ve çözüm için gerekli çabanın gösterilmesini talep etti. Kimse mağdur edilmeden sorunun bir an önce uzlaşmayla çözümü için çaba sarf ettiklerini belirten Kılıç, “Alınan grev kararını demokratik bir hak olarak saygıyla karşılamakla beraber, grevin İzmirlilere yaşatacağı mağduriyeti de düşünerek görüşmelerin bir an önce uzlaşmayla sonuçlanması herkesin ortak temennisidir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here