Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan SF Deri işçilerinin direnişini kırmak isteyen işveren önce işçilerin pankartına ihtiyati tedbir kararı koydurdu ardından da işçilere maddi ve manevi tazminat davası açtı

Umut KARAKOYUN / İzmir’de sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan SF Deri işçilerinin Gaziemir Organize Sanayi Bölgesi girişindeki direnişi sürüyor. İşçilerin direnişini kırmak için önce üzerinde ‘SF Deri’de İşten Atılan İşçileri Geri Al, Sendika Hakkına Saygı Duy’ yazılı pankarta el konulurken ardından işveren tarafından İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde işçiler ve sendika yetkilileri hakkında dava açıldı. Mahkeme, davacı tarafı haklı bularak SF Deri isminin geçtiği pankartların, afişlerin ve dövizlerin şirketin ismine zarar verdiği gerekçesiyle toplatılmasını istedi. Kararın taraflara gönderilmesinin ardından icra müdürlüğü çalışanları, işçilerin bulunduğu yere giderek pankartlara el koydu.

İNGİLTERE’YE GİDECEKLER
Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTEKS) İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, kararı hukuk dışı olarak yorumladı ve İngiltere’ye ana firmanın önüne gidip sorunu orada dile getirmeyi düşündükleri söyledi. Alagöz; “Kararla ilgili itirazlarımızı yapacağız. 250 bin lira maddi, 50 bin lira manevi tazminat davası açıldı işçiler hakkında. Bu işçilerin günlük olarak aldıkları ücret 35 lira, ürettikleri çanta 7 bin 8 bin lira. Türkiye Cumhuriyeti’nde Anayasal haktır sendikalı olmak. Ancak bu kararla ne kadar dibe vurduğumuz ortaya çıktı. Bir yandan sendikaya üye olun deniyor ve işçiler sendikaya üye oluyor. Ama sendikalı olunca ekmeklerinden oluyorlar, gözaltına alınıyorlar. İşçiler, önümüzdeki günlerde İngiliz Konsolosluğu önünde basın açıklaması yapmayı düşünüyor. Ayrıca İngiltere’ye ana firmanın önüne giderek sorunları burada dile getirmeyi de planlıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here