Büro Emekçileri Sendikası çalışanları, haksız davranışlara maruz kaldıklarını iddia ederek basın açıklaması yaptı. Türk Büro Sen’in de destek verdiği toplantıda işçiler, çözüm talebinde bulundu

BES Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Çetin, İzmir Büyükşehir Belediyesi binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında, İŞKUR Karabağlar Hizmet Merkezi’nde çalışanların içinde bulundukları duruma, seslerini duyurmak için bir kez daha alanlara inmek zorunda kaldıklarına dikkat çekti. Çetin, “Büro Emekçileri Sendikası olarak İŞKUR emekçilerinin uğradığı hak gasplarına, baskılara ve mobbing uygulamalarına karşı sesimizi duyurmak için bir kez daha alandayız. Kariyer, liyakat, adalet, hakkaniyet ve eşitlik ilkeleri hiçe sayılarak, yıllardır kurumda hizmet eden, zor koşullarda çalışan ve görevde yükselme, unvan değişikliği sınavını bekleyen İŞKUR emekçileri, bütün bu zorlukların yanında işyerlerinde idari amirlerinin uygulamalarından kaynaklı baskılara maruz kalmakta, yaşanan huzursuzluk ve güvensizlik ciddi boyutlara ulaşmaktadır” dedi.

TEHDİT VE AŞAĞILAMA
Çetin, açıklamasında tehdit, aşağılama gibi nedenlerden dolayı işyerinde huzurun kalmadığını ileri sürerek; “Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü’ne bağlı İŞKUR Karabağlar Hizmet Merkezi çalışanları, en son atanan şube müdüründen sonra huzursuz bir çalışma ortamı içine girmiştir. Karabağlar Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne atandığı günden itibaren yani yaklaşık 8 aydır Şube Müdürü Ünver Ünver, kurumda çalışanlar arası ayrımcılık yaparak, anti demokratik uygulamalarıyla, tehdit, aşağılama ve suçlamalarıyla kurumda iş barışını ve huzuru bozmaktadır” şeklinde konuştu.

BENDEN OLAN VE OLMAYAN
BES Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Çetin, “İŞKUR Şube Müdürü Ünver Ünver, kurum çalışanları arasında ayrımcılık yaparak kurum çalışanlarına ‘benden olan’ ve ‘benden olmayan’ gözüyle bakmakta. Kendisine yakın görmediklerine mobing uygulamaktadır. Kurum işleyişine uygun olmayan işler isteyerek sürekli çalışanları savunmalarını almakla, yıllık izin vermemekle tehdit etmektedir. Yine yaptığı toplantılarda çalışanlara söz hakkı tanımayarak kurum mevzuatı dışı iş yapmak istemeyen ve haklarını savunan çalışanları ‘devlet töresine aykırı hareket ederek devlete başkaldırmakla’, ‘devletin onlara verdiği maaşı hak etmemekle’ suçlamaktadır” biçiminde ifade etti. Basın açıklamasında, Şube Müdürü Ünver’in, seçimlerden sonra ‘birçok kişinin kellesi gidecek’ şeklinde tehditte bulunduğu da iddia edildi.

Çalışanlar adına konuşma yapan Çetin, sözlerini şöyle tamamladı; “Çalışan 40’tan fazla kişinin İzmir İl Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verilmesine ve sendika olarak müdürlük ile görüşme yapmamıza rağmen işlem yapılmamıştır. Atandığı günden beri kurumda sıkıntıya neden olan Şube Müdürü Ünver Ünver hakkında bir çok şikayet olmasına rağmen hiçbir yaptırımda bulunulmaması, çalışanlara yönelik baskı ve tehdidi artırmaktadır. İktidarın müdürü gibi davranan Karabağlar Şube Müdürü Ünver Ünver hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını, yapılmadığı takdirde hukuki yollara başvurulacağımızı iletiyoruz.”

Mehmet Emin AL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here