Özelleştirmelerle başlayan ve iş güvenliğinin hiçe sayılmasıyla sayıları hergün artan iş kazaları, Mayıs 2015’te 4 kişinin ölümüne, 19 kişinin de ağır yaralanmasına neden oldu

Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin ölüm yıldönümünde DİSK’e (Devrimci İşçi Sendikaları Konferasyonu) bağlı Dev Maden Sen madenlerde, fabrikalarda ve inşaatlarda işçi ölümlerin devam etiğine dikkat çekmek için rapor yayınladı. Dev Maden Sen’in Mayıs ayı raporunda, “Maden ocaklarında 2015 Mayıs ayında da iş cinayetleri yaşanmaya devam ediyor. Bilanço ağır, 4 ölü, 19 ağır yaralı” denildi.

Maden Sen raporunda “Kayseri’de özel sektör tarafından işletilen taş ocağında meydana gelen iş kazasında Hakkı Duran toprak altında kalarak, Burdur’da Sürücüoğlu Madencilik Şirketi’ne ait krom ocağında Engin Özcan ve Ömer Özcan gaz sızıntısı sonucu ve Zonguldak’ta özel sektöre ait maden ocağında göçükte kalan Ergin Ceylan adlı dört maden işçisi hayatını kaybetti, Zonguldak, Soma ve Burdur’da toplam 19 maden işçisi de ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Soma katliamının yıldönümde göçük ve elektrikten çıkan yangın sonucu oluşan dört ayrı kazada 12 maden işçisinin yaralanması bir tesadüf değildir. işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda hükümet, işveren ve Soma’da örgütlü sendikanın işbirliğiyle uygulanan politikaların sonucudur” denildi.

HAKLAR GERİ ALINDI

Sendikanın 2015 Mayıs ayı raporunda AKP iktidarında çıkarılan torba yasa ile işçilerin hak ve özürlüklerinin ellerinden alındığı kaydedildi. Dev Maden Sen’in raporunda, “AKP iktidarı ile birlikte özelleştirme politikaları başta maden ocakları, enerji sektörü olmak üzere devlet arazilerini satacak kadar ileri giden bir hızda hayatın her alanında uygulandı. Özelleştirme, Turgut Özal döneminde ortaya atıldı; en son Kemal Derviş tarafından, işverenlerin ekonomik krizlerine çare olarak biçimlendirildi; AKP iktidarınca da gece yarıları meclisten geçirilen torba yasalarıyla hızla uygulamaya geçildi. Sonuç olarak, işçi sınıfının yüz yıllardır ağır bedeller ödeyerek elde ettiği hak ve özgürlükleri, 82 Anayası’nın da daha gerisine düşürüldü” denildi. Mehmet Emin AL

MAYIS 2015’TEKİ İŞ CİNAYETLERİ :

1 MAYIS 2015 Kayseri’nin Develi ilçesine bağlı Alaylı Köyü’nde özel sektör tarafından işletilen taş ocağında meydana gelen iş kazasında Hakkı Duran (37) toprak altında kalarak hayatını kaybetti.

7 MAYIS 2015 Zonguldak’ta özel sektöre ait taş kömürü ocağında, bacada meydana gelen göçük sonucu Fatih Sezer’in (29) boynu kırılarak hastaneye kaldırıldı.

12 MAYIS 2015 Manisa Soma’da İmbat Madencilikte meydana gelen iş kazasında Ercan Balcı (41) yaralandı.

15 MAYIS 2015 Manisa Soma’da İmbat Madencilik şirketinin ocağının yanında bulunan malzeme deposunda meydana gelen yangın sonucu 5 işçi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

15 MAYIS 2015 Manisa Soma’da Demir Export şirketine ait linyit ocağında meydana gelen iş kazası sonucu Abdullah Biçer’ın ayağı kırıldı.

16 MAYIS 2015 Manisa Soma’da İmbat Madencilik şirketinde koğuşlar ve malzeme depolarının olduğu bölümde elektrik kontağından çıktığı ileri sürülen yangın meydana geldi. Yangın sonucu, 4 işçinin dumandan zehirlenerek, 1 işçi ise topuğundan yaralanarak hastaneye yatırıldı.

16 MAYIS 2015 Zonguldak Kilimli ilçesi Gelik Beldesi Esen Mevkiinde, ruhsatsız işletilen kömür ocağında metan gazından etkilenen Yılmaz Şebek ve Ahmet Naldemir hastanede tedavi altına alındı.

17 MAYIS 2015 Burdur’un Yeşilova ilçesi Düden Köyü sınırları içinde faaliyet yürüten Sürücüoğlu Madencilik şirketine ait krom madeninde meydana gelen gaz sızıntısı sonucu Engin Özcan (34) ile Ömer Özcan (35) hayatını kaybetti. Çalışan işçilerden İbrahim Örki, Ali İhsan Özcan, Hüseyin Örki (26) ve Mustafa Örki (29) ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

20 MAYIS 2015 Zonguldak’ta özel sektöre ait maden ocağında meydana gelen göçükte Ergin Ceylan (43) yaşamını yitirdi. Ceylanın cansız bedenine göçükten 5 saat sonra ulaşılabildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here