Anayasa Mahkemesi, evlenmeden önce dini merasim yapılmasına ceza öngören TCK’nın 230/5-6 maddelerini iptal etti. CKD Başkanı Dr. Arıtman kararı AİHM’e taşıyacaklarını söyledi

Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz günlerde evlilik öncesi dini merasimin resmi nikahtan önce yapılmasına ceza öngören maddeyi iptal etti. Karar İzmir’de İzmir Barosu, CKD (Cumhuriyet Kadınları Derneği), Vatan Partisi Kadın Kolları İzmir İl Başkanı, ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) İzmir Şubeleri, Emekli Subay Eşleri Derneği, Vardiya Bizde gibi çok sayıda sivil toplum dernekleri tarafından ortak basın açıklaması yapılarak protesto edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Evlenmeden Önce Dini Merasim Yapılmasına Ceza Öngören TCK ‘nın 230/5-6 Maddelerinin iptal kararına ilişkin dün 12:30 sıralarında YKM (Yeni Karamürsel Magazaları) İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan ve CKD Başkanı Dr. Canan Arıtman tarafında yapılan açıklamalarla Anayasa’nın evrensel hukuk kurallarını ihlal ettiğini belirterek yasanın yeniden uygulanması gerektiğini aksi taktirde kadınların eşitlik başta olmak üzere bir çok haklarının elinden alınacağını ifade etti.

KARARA KARŞI ÇIKIYORUZ
Baro Başkanı Özcan verilen kararın evrensel hukluk ilkelerine aykırı olduğuna dikkat çekerek “Anayasa Mahkemesinin evrensel hukuk normlarından uzak, tamamen siyasi nitelik taşıyan bu kararının neleri meşrulaştıracağı konusunda tahminde bulunmak zor değildir. Verilmiş olan iptal kararı, Anayasa’nın İnkılap Kanunları’nın Korunması başlığında düzenlenen 174.maddesinin 4. Fıkrasında belirlenen 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi ile kabul edilen, evlenme aktinin evlendirme memuru önünde yapılacağına dair medeni nikah esası ile aynı kanunun 110 uncu maddesi hükmüne aykırı olduğu açıktır. Evlenme akdinin “evlendirme memuru” önünde yapılması kadın ve çocuk haklarının, kadın-erkek eşitliğinin temel taşlarındandır. Oy çokluğu ile verilen bu kararı benimsemiyor ve karşı çıkıyoruz. Cuma günü Anayasa’nın iptal kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağız” dedi.

Canan Artıman ise CKD adına yaptığı açıklmada Atatürk devrimleri ve Cumhuriyet değerlerinin hedef alınmak istendiğini ifade etti. Arıtman Cuma günü Anayasa’nın iptal kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacakalarını kaydetti. İmza kampayası açan CKD üyeleri toplanan imzaları kurulacak olan hükümete verip karar iptalinin iptaline yasanın yeniden yürürlüğe girmesini isteyeceklerini belirtti.

İzmir Barosu Cumartesi 13 Haziran 2015’de İzmir’deki Baro başkanlarını davet ederk 2. Yargının Bağımsızlığı ve Hukukun Üstünlüğü” toplantısı yapacakalarını belirtti.
Haber ve Fotoğraf: Mehmet Emin AL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here