Karşıyaka’da 8 mahalle merkezindeki yaklaşık iki bin kadından her ay 100 kadın Bostanlı’daki Görme Engelliler Kütüphanesi’nde görme engelli vatandaşlarımıza kitap okuyacak

Engelsiz bir kent yaratmayı hedefleyen Karşıyaka Belediyesi, Bostanlı’daki Görme Engelliler Kütüphanesi için Mahalle Merkezleri’ni seferber etti. Proje kapsamında ilçedeki 8 mahalle merkezindeki yaklaşık iki bin kadından her ay 100 kadın kütüphaneye giderek, görme engellilerin ihtiyaç duydukları roman, hikaye ve ders kitaplarını sesli olarak okuyacak. Kayıt odasına girerek kitap okuyan, kütüphanede bulunanlarla sohbet eden Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın, kabartma harflerle oluşturulan kartviziti de ilgi gördü. Kent içindeki engelleri kaldırmak için çalıştıklarını belirten Başkan Akpınar “Görme engelli vatandaşlarımızın kent içindeki fiziki, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hassas yollarımızın sayısını artırdık. Şimdi de kitap tutkunu görme engelliler için gönüllü seferberlik başlattık” dedi.

MODERN KÜTÜPHANE
Bostanlı’da Caher Dudayev Bulvarı üzerinde bulunan Görme Engelliler Kütüphanesi’nde 1 okuyucu, 1 büyüteç, 2 adet kolaylaştırılmış bilgisayar, 1 ses kayıt cihazı ve kabini ile Braille baskı makinesi bulunuyor. Kütüphane sayesinde görme engelliler, kimseden yardım almadan bilgisayar ortamında yazılı materyalleri okuyabiliyor. Kendileri yeni belge oluşturabiliyor ve istedikleri takdirde Braille alfabesi olarak çıktısını alabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here