saglık-hizmetleri
Sağlık alanında yaptığı çalışmalarla vatandaşlarını bilinçlendiren Bornova Belediyesi, Özgül Gündüz Halk Sağlığı Merkezi’nde de verdiği hizmetleri sürdürüyor.

Sağlık alanında yaptığı çalışmalarla vatandaşlarını bilinçlendiren Bornova Belediyesi, Özgül Gündüz Halk Sağlığı Merkezi’nde de verdiği hizmetleri sürdürüyor. Diş Doktoru ve Diyetisyen bulunan merkezin bünyesinde görev yapan ebe, hemşire ve bakım elemanlarından oluşan ekipler her gün ev ziyaretleri ile ihtiyaçlı Bornovalıların yardımına koşuyor. Ayrıca Bornova Belediye’sine bağlı 2 Hasta Nakil Ambulansı da yürüme sorunu yaşayan vatandaşların sağlık kuruluşlarına gidebilmesini sağlıyor.

Bornova Belediyesi bünyesinde hizmet veren Özgül Gündüz Halk Sağlığı Merkezi; hasta nakilinden evde bakım hizetlerine, diş muayenesinden diyetisyene ve halk sağlığı için bilinçlendirme çalışmalarına kadar sağlıkla ilgili her türlü konuda çalışma yapıyor. Sağlıklı Bornova hedefi ile yapılan çalışmalar kapsamında ihtiyaç sahibi yaşlı, gebe, lohusa ve bebekler evlerinde ziyaret ediliyor. Bornovalılar için düzenlenen ve alanlarında uzman olan kişilerin katıldığı panel ve söyleşilerle vatandaşlar bilinçlendiriliyor. Ayrıca Belediye bünyesinde bulunan ve içinde sağlık görevlisinin de yer aldığı 2 adet hasta Nakil Ambulansı ile yürüyemeyecek durumda olan hastaların sağlık kuruluşlarına ve evlerine gidiş gelişleri konusunda yardım ediliyor.

Vatandaşların sağlığı ev ziyaretleri ile takip ediliyor

Yunus Emre Mahallesi’nde hizmet veren Özgül Gündüz Halk Sağlığı Merkezi’nde 6 hemşire, 6 ebe, 11 yaşlı bakım elemanı, berber, diyetisyen ve diş hekimi görev yapıyor. Verilen hizmetler kapsamında evlerinde ziyaret edilen gebelerin açlık kan şekeri ve kolesterolleri ölçülüyor. Yeni anne olmuş kadınlara bebek emzirme eğitimi veriliyor. Ayrıca bebeğin boy, kilo, baş ve karın çevresi takibi ile psikomotor gelişimi izlenip, aşı kontrolü yapılıyor.

Bornova sınırları içinde yaşayan ve evinden dışarı çıkamayan, hareket kabiliyeti az veya olmayan 60 yaş üzerindeki yatağa bağımlılar, yoksullar ile kimsesizler ekipler tarafından düzenli olarak ziyaret ediliyor. Belirli periyotlarda gerçekleşen bu ziyaretlerde tansiyon, kan şekeri ve kolesterol ölçümleri yapılırken ekip içinde bulunan Diş Hekimi tarafından ağız ve diş sağlıkları da kontrol ediliyor. Ayrıca ekipte görev yapan berber saç ve sakal traşı konusunda da onlara yardımcı oluyor.

Ücretsiz diyetisyen ve diş tedavisi

Özgül Gündüz Halk Sağlığı Merkezi’nde bulunan diyetisyen kilo problemi yaşayan Bornovalılara ücretsiz olarak yardımcı oluyor. 18-65 yaş arası kan tahlillerini yaptırarak gelen vatandaşlar kendileri için hazırlanan tıbbi beslenme tedavileri ile kalıcı olarak kilo verebiliyor.

Ayrıca Bornova’nın sağlık üssü haline gelen Merkez’de randevu sistemi ile çalışan bir diş hekimi de bulunuyor.

Sağlık konusunda yapılan hizmetlerin önemine dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “İlçede yaşam standartlarını yükseltmek istiyoruz. Bunun için yaptığımız çalışmalarla sağlıkta ve sosyal alanda ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya çalışıyoruz. Bu yöndeki hizmetlerimizi de artırarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here