Zeytin ve zeytinyağında 20 yılın rekorunu kıran yüksek fiyatlar iç piyasada üreticinin yüzünü güldürürken, son bir yılda yüzde 36.6 gerileyen ihracat ise sektörü kara kara düşündürüyor

Türkiye’den zeytin ve zeytinyağı ihracatı son bir yılda yüzde 36.6. geriledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı Nisan ayı rakamlarına göre 2013-2014 sezonunda 12 aylık dilimde Türkiye’den 332 milyon 462 bin dolarlık ihracat yapılırken, bu rakam 2014-2015 sezonunda 12 aylık dönemde yüzde 36.6 gerileyerek 210 milyon 852 bin dolarda kaldı. 2014 yılının ilk 4 ayında Türkiye’den 90 milyon 532 bin dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihracatı gerçekleştirilirken 2015 yılının ilk 4 aylık diliminde 73 milyon 346 bin dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu dönemde de ihracatta yüzde 19’luk bir gerileme yaşandı.

İhracatçı karalar bağlamışken, zeytin ve zeytinyağının fiyatları ise üreticinin yüzünü güldürüyor. 10 TL’yi aşan zeytinyağı litre fiyatıyla uzun yılların rekoru kırılırken, salamura zeytin de 3 TL’yi aştı. Son 20 yılın rekor fiyatlarına ulaşılırken üretici bu durumdan son derece memnun hatta fiyatların daha da yükseleceği beklentisi içerisinde.

BU PRİM SİSTEMİ İLE ZOR

Türkiye’de en fazla zeytin ağacı varlığına sahip Aydın’ın ihracatına zeytin ve zeytinyağı olumsuz etkisini yansıttı. Aydın’da geçen yıla göre zeytin ve zeytinyağı ihracatından elde edilen gelir yüzde 37 geriledi. Üreticisinin yüzünü güldüren ihracatçıyı düşündüren zeytin ve zeytinyağı konusunda açıklamalarda bulunan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, “Avrupa ülkelerinde zeytinyağı 11 TL’ye satılıyor. Fakat üreticiye 3.5-4 TL prim desteği veriyor. Böylece üretici ürünün 14-15 TL’ye satmış oluyor. Bizim dışarıya ürün satabilmemiz için fiyatlarımız Avrupa standartlarında olması gerekiyor. Fakat üretici elden 10 TL’ye ürününü satarken, tüccardan ürün toplayan ihracatçı ürünü kaça satın alıp, kaç paraya ihraç edebilecek. Bizim prim sisteminde Avrupa standartları yakalayamadığımız sürece ihracatta ciddi sıkıntılar yaşamamız kaçınılmaz. Şu anda üretici açısından fiyatlar iyi. Fakat ihracatçı açsından çok büyük sıkıntı var. Bu dönemde üreticinin elinde ürün kalmaz ama tüketeni de düşünmek lazım. Biz ülke iç piyasada tüketimi artırmak için çaba harcarken, raf fiyatının yüksek olması tüketiciyi cezp etmiyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here