CHP lideri Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, “Seçim sonrasında yüzde 40’lık ve 60’lık denge oluştu. Ve asıl görev, hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloka düşüyor” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Kendimizi ve partimizi değil, Türkiye’yi düşünmek zorundayız. Toplumun beklentilerine uygun ve onları yok saymayan bir iradeyi ortaya koymak istiyorsak yüzde 60’lık grubun yada kitlenin beklentilerine uygun bir hükümet kurmak durumundayız. Bir sonraki seçimi değil, Türkiye’yi düşünmek zorundayız. Bir sonraki seçime bugünden çalışırsak demokrasiye yazık etmiş oluruz. Önemli olan kimlerin koalisyonu değil, koalisyon hangi ilkelerden ve önceliklerden yola çıkılarak inşa edilecektir” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜNMELİYİZ

Seçim atmosferinden çıktıklarını ve duygularla değil akıl ile hareket etmek zorunda olduklarını ifade eden Kılıçdaoğlu, “Kendimizi ve partimizi değil, Türkiye’yi düşünmek zorundayız. Halkımızın çıkarlarını düşünmek zorundayız. Bu çerçevede sağ duyulu akılla hareket etmek zorundayız. Daha önce defalarca ifade etmiştim; Devlet kin ve önyargı ile yönetilmez, devlet akıl, bilim ve mantıkla yönetilir. Biz eğer iktidar olma yolunda önemli adımlar atacaksak aklımızla ve mantığımızla ve Türkiye’nin çıkarlarını düşünerek hareket etmek zorundayız” dedi.

YÜZDE 60’LIK KİTLE

Kılıçdaroğlu, “Seçim sonrasında yüzde 40 ve yüzde 60’lık bir denge oluştu. Toplumun ortaya koyduğu bir denge… Bütün siyasi partilerin bu dengeyi göz ardı etmemesi gerekiyor. Hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloka düşüyor. Toplumun beklentilerine uygun ve onları yok saymayan bir iradeyi ortaya koymak istiyorsak yüzde 60’lık grubun yada kitlenin beklentilerine uygun bir hükümet kurmak durumundayız. Seçim atmosferinden çıkmak zorundayız. Bir sonraki seçimi değil, Türkiye’yi düşünmek zorundayız. Bir sonraki seçime bugünden çalışırsak demokrasiye yazık etmiş oluruz. Kısır tartışmaların içinden siyaseti çekip çıkarmamız gerekiyor” diye konuştu.

ASLA YOK SAYMIYORUZ

Kılıçdaroğlu, “Önemli olan kimlerin koalisyonu değil, koalisyon hangi ilkelerden ve önceliklerden yola çıkılarak inşa edilecektir. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Hiçbir siyasi partiyi düşüncesi ne olursa olsun asla ve asla yok saymıyoruz. ‘Yok sayma’ gibi bir düşünce zaten CHP’nin kültüründe olmaz. Demokrasiyi getiren bir parti olarak toplumun her kesimini kucaklamak bizim temel düşüncemizdir” dedi. Kılıçdaroğlu, “13 yıllık bir süreç yaşadık. Demokrasiyle başlanan ama otoriter eğilimi artan bir süreci yaşadık. Bu sürece 7 Haziran seçimlerinde son verildi. O zaman ne yapmalıyız? Neler yapmalıyız? Hangi ilkeler etrafında birleşmeliyiz? Ve Türkiye’yi nasıl yeniden onarmalıyız. Bunun için belli kurallardan yola çıkmamız gerekiyor” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, ilkelerini ve önceliklerini madde madde açıkladı. Kılıçdaroğlu,PM toplantısında koalisyon görüşmeleri için tam yetki aldı.

CHP’nin 14 ilkesi açıklandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinin ardından gündeme gelen hükümet formülleri tartışılırken, partisinin 14 öncelikli ilkesini açıkladı. Koalisyonun hangi partiler tarafından kurulacağından çok, hangi ilkeler üzerinde inşaa edileceğinin önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, 14 ilkeyi şöyle sıraladı:

1. Hukukun üstünlüğü: Can ve mal güvenliğimizin garanti altına alınması, yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının sağlanması.

2. Güçler ayrılığının temini: 12 Eylül hukukunun ortadan kaldırılması. Yüzde 10’luk seçim barajı, ve YÖK’ün kaldırılması, Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi, milli iradeye saygının tesisi.

3. Siyasi Ahlak Yasası: Siyaset bir zenginleşme aracı haline gelmemeli, kirlilikten arınmalı. Bu nedenle Siyasi Ahlak Yasası en kısa zamanda çıkmalı.

4. Güçlü Sosyal Devlet: Güçlü Sosyal devlet yolunda emeklilere dini bayramlarda iki maaş ikramiye ödenmesi, asgari ücretin bin 500 lira olması, taşeron uygulamasına son verilmesi, yoksulluğa karşı aile sigortası, ve çiftçiye bir buçuk liraya mazot verilmesi sağlanmalı.

5. Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlara çekilmesi: Cumhurbaşkanı koalisyon görüşmelerinin bir aktörü haline gelemez, siyasi parti liderlerine çağrısı anlamsızdır. Cumhurbaşkanlığı her şeye maydanoz olma makamı değildir.

6. Örtülü ödenek iki başlı olmaz: Örtülü ödeneği bir kişi kullanır, örtülü ödenek Başbakan’ın namusuna emanet edilmiştir, iki başlılık olmaz. Cumhurbaşkanı, Başbakan’dan gizli hangi amaçla örtülü ödeneği kullanacaktır?

7. Yeni dış politika zorunludur: Yeni ve ekseni barış üzerine kurulu bir dış politika ihtiyacı ortadadır.

8. Gençlere her meydan özgür olmalı: Bu ülke nüfusunun yarısı genç. Gençler potansiyel suçlu olarak görülmemeli, düşüncelerinden ötürü hiç kimse yargılanmamalı, tüm kentlerin meydanları özgürlüğe açık olmalı.

9. Yasaksız Türkiye: Yasaklarından kurtulmuş, düşünen, üreten, hakça paylaşan ve özgürce konuşan bir Türkiye istiyoruz.

10. Medya özgür olmalı: Medya tam özgür olmadan demokrasi işlemez. TRT iktidar borazanı olmaktan çıkmalı, Genel Müdür atamaları siyasetten etkilenmemeli. İktidarın sopası olan bir RTÜK modelini biz kabul etmiyoruz.

11. Vergi denetimi adil olmalı: Vergi denetimi siyasi amaçlı kullanılmamalı, fikrini açıklayan işadamının kapısına ertesi gün denetim elemanı dayanmamalı.

12. Kesin Hesap Komisyonu: TBMM’de Kesin Hesap Komisyonu kurulmalı. Vatandaştan toplanan vergilerin hesabı kuruşuna kadar verilmesi demokrasinin gereğidir.

13. Anayasa değişikliği: Anayasa değişikliği öncelikle yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığını sağlayacak şekilde ele alınmalı.

14. Yolsuzlukla Mücadele: Yolsuzlukların üzerine mutlaka ve sonuna kadar gidilmeli.

Diğer siyasi parti liderlerini de ilke ve önceliklerini ortaya koymaya davet eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu sayede Koalisyon süreci daha verimli ve anlaşılır olacaktır” dedi. Kılıçdaroğlu, CHP’nin sorunun değil çözümün adresi olacağını sözlerine ekledi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here