paryalar
'Paryalar' serisi resimlerinin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı, Urla Hayvan Barınağı'na bağışlanacak.

İzmirli ressam Burçak Güner Gölgeli‘nin yoğun ilgi gören ve geçen aylarda Paris’te açılan karma sergide uluslararası sanat çevrelerinin de dikkatini çeken ‘Paryalar‘ serisi resimlerinin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı, Urla Hayvan Barınağı‘na bağışlanacak.

Eğitim fakültesi mezunu olmasına karşın öğretmenlik yapmayan ve kendini renklerin büyülü dünyasına bırakan Burçak Güner Gölgeli, İzmir’in Urla ilçeside bulunan Kırmızı Sanat Galerisi’ndeki sergisiyle sanatseverlerle buluşacak. Sorunlara çözüm olmak mümkün iken, her soruna bir yenisinin eklendiğini, insanların ne kendisine ne de bir başka canlıya yaşam hakkı tanımadığını söyleyen Gölgeli, “Bugün bir ressam olarak önceliğimi tamamen estetik bir soruna bırakamamanın çaresizliğini yaşıyorum” dedi.

İnsanın kendinden başka hiçbir canlıya tahammül edemediğini, sokaktaki canlıları aşağılayıp hor gördüğünü anlatan Gölgeli, “Paryalar kelimesini biraz olsun inceler, anlamına bakarsanız, seriye bu ismi vermekte zorlanmadığımı göreceksiniz. Dünyanın en eski sorunlarından biri olan paryalar, bu serinin ruhunu oluşturuyor. Biz kolektif bilincimizle başka bir türü, örneğin köpekleri, maddi çıkar için dövüştürüyoruz. Yalnız ve boğucu gri evlerimizde süslü biblolar gibi besliyoruz. Canımız sıkılınca sokağa terk ediyoruz. Sokakta kendi çöplüğümüzü görmeksizin, bu canlıları sorumlu sayıp, doğası gereği oluşan her türlü biçeminden rahatsız oluyoruz. Genetiği ile oynuyor, kendi hatamızı kabullenmeksizin öteliyoruz. Irklar arası kıyaslamalar yapıyoruz. Benim için bir Alman kurdu ya da golden paryadır. Tüm paryalar bizi anlatır. Ne olması gerektiği değil, ne olmamamız üstüne bir çağrıdır” diye konuştu.

Gölgeli’nin ‘Paryalar’ serisi eserleri, 9 – 29 Ağustos tarihleri arasında Urla Kuşçular Köyü’nde bulunan Kırmızı Sanat Galerisi’nde sergilenecek. Sergideki eserlerin satışından elde edilecek gelirin bir bölümü Urla Hayvan Barınağı’na bağışlanacak. DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here