gokmen-ulu
Sözcü Gazetesi'nin İzmir muhabiri Gökmen Ulu'nun kitabı 'Yıkılma Sakın' raflardaki yerini aldı.

Sözcü Gazetesi’nin İzmir muhabiri Gökmen Ulu, 174 gün süren tutukluluğunun ardından Kasım ayında özgürlüğüne kavuşmuştu. Ulu’nun Silivri cezaevinde yazmaya başladığı kitabı ‘Yıkılma Sakın’ Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı.
Gökmen Ulu’nun “Güç odakları tarafından bastırılan gerçekler asla yok edilemez. Bir süre dip dalga oluşturur. Ama bir gün mutlaka yüzeye çıkar. Artık herkes görür hakikati. Tsunamiye dönüşmüştür. Kimse duramaz önünde” cümlesiyle başladığı kitabı ‘Yıkılma Sakın’ raflardaki yerini aldı. Ulu’nun Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan kitabı hem yayınevlerinden hem de Sözcü Kitabevi internet sitesinden alınabiliyor.
İşte kitap hakkında duayen gazetecilerin yazdıkları…
UĞUR DÜNDAR: Gökmen’i anlatmak hem çok zor, hem de çok kolay! Zor, çünkü sayfalar dolusu güzel şeyler yazmayı gerektiren özellikleri var! Kolay, çünkü bardaktaki su kadar dupduru ve tertemiz. Yüreğimde arkadaştan, dosttan öte bir yere sahip. O benim yiğit kardeşim!
Ağır bedel ödemeyi göze alarak, okurlarını ve seyircilerini hiç aldatmayan, bundan böyle de hiç aldatmayacak olan Gökmen’i tanımış olmaktan gurur duyuyorum.
Bu mesleğe girmek isteyen adayların ve genç gazetecilerin onu örnek almalarını diliyorum. İyi ki varsın, iyi ki mesleğimizi evrensel ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalarak yapıyorsun sevgili Gökmen.
Kalemin tükenmesin dürüst kardeşim…
YILMAZ ÖZDİL: Atatürkçü. Yurtsever. Kalemini satmıyor… Evrensel meslek ilkelerine bağlı. Kadın haklarına… Bilim’e sanat’a doğa’ya hayvan’a saygılı. Vicdanlı. Hoşgörülü. Güleryüzlü. Kırmızıyı boşver… Ömrü boyunca sarı ışıkta bile geçmedi. AKP döneminde savaş açılan tüm saygın kavramların sözlük karşılığıdır Gökmen.
SONER YALÇIN: İnsan kolay olunmaz… Felaketlerle didik didik edilmeniz gerekir. Cezaevine çeşitli kimliklerinizle girersiniz; “gazeteci”, “baba”, “İzmirli” gibi. Cezaevinden “insan” kimliğinizle çıkmanız için ruhunuzda soyluluk olması gerekir. O zaman korku sizi yenemez; kötülük cesaretinizi aşındıramaz; acı sizi yıkamaz. Tıpkı Gökmen Ulu gibi… Cezaevinden sönmeyen ışığınızla çıkarsınız.

Gökmen Ulu Kimdir:

Gökmen Ulu, mesleğe Ege TV’de haber spikeri olarak başladı. Ardından Marmaris TV’de, Artı 1 TV’de çalıştı. Sözcü Gazetesi’nde üç yıldır çalışan Gökmen Ulu, 14 yıldır Burcu Ulu ile evli ve 12 yaşında ‘Ege Efe’ adlı bir oğlu var. Gazeteci Gökmen Ulu, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2017 yılında ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here