Avrupa’nın göç sorununda kilit ülkenin Türkiye olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gökay Özerim, Türkiye’nin AB üyeliğinin bu anlamda önem taşıdığını söyledi

Mültecilik ve düzensiz göç Avrupa ve Türkiye’de, gündemdeki yerini koruyor. Yalnızca bu yıl, Türkiye’de Sahil Güvenlik tarafından yakalanan umut yolculuğuna çıkan düzensiz göçmen sayısı 11 bini bulurken Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre Yunanistan’a ulaşanların sayısı ise 46 bini geçti, 2 binin üzerinde göçmen de Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak isterken yaşamını yitirdi.
20 Haziran Dünya Mülteciler Günü öncesinde açıklama yapan Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökay Özerim, Avrupa Birliği’nin (AB) göç sorununda kilit ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, “Bazı AB üyesi ülkeler tarafından, Türkiye’nin göç konusundaki stratejik rolü, bir risk olarak görülse de aslında Türkiye’nin üyeliği, bu konuda birçok fırsatı da taşıyor. AB’nin birçok raporunda belirttiği gibi, sınırlarını koruma konusunda Türkiye’ye ihtiyacı bulunuyor. Ancak tam olarak gerçekçi bir üyelik perspektifi verilmeyen, vize muafiyeti sağlanmadan Schengen’den dışlanan bir Türkiye’nin, yük ve maliyet paylaşımı konusunda AB’ye yardımda ikna olması için pek fazla neden bulunmuyor” dedi.

ÜYELİK KATKI SAĞLAR
Türkiye’nin, uluslararası göç konusunda, AB tarafından son zamanlarda daha çok Avrupa’ya yönelik düzensiz göçlerde kontrol noktası rolü ve topraklarında bulunan yaklaşık 2 milyona yakın Suriyeli mülteciye yönelik politikaları ekseninde gündeme alındığını ifade eden Özerim, “Türkiye’nin demografik olarak Avrupa’nın yaşlanan nüfusunda tamamlayıcı rol üstlenme potansiyeli, Avrupa’da bulunan yaklaşık 4 milyon Türk kökenli nüfusla Avrupa’da yükselen yabancı karşıtı hareketlere yönelik etkisi ve Türkiye’nin üyelik sürecinin AB göç politikalarına sağlayacağı katkı da eşit derecede ilgiyi hak ediyor” diye konuştu.

SAYI GİDEREK ARTIYOR
Türkiye’nin, deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmak isteyen mülteciler için önemli bir geçiş noktası olduğunu vurgulayan Gökay Özerim, “Türkiye, Doğu Akdeniz rotasının en stratejik bölgesi konumunu taşıyor. Kuzey Afrika’dan yola çıkan mülteciler için Türkiye, İtalya ile birlikte en önemli geçiş rotalarının başında gelirken Avrupa’ya ulaşmak için Ege Denizi kıyılarından en yakın varış noktası olarak Yunan Adaları’na geçmek amacıyla geçiş noktası olarak kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here