Gezi olaylarının 2. yılında İzmir’de de eylem yapıldı. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan kortej önünde sessizce yürüdü, yaşamını yitirenlerin isimleri okunurken “BURADA” diye karşılık verildi

GEZİ olaylarının ikinci yıldönümü için protesto eylemine katılan siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve çeşitli dernek üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Kortejin oluşturulmasıyla da eylemci grup, Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Protestoya CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Alaattin Yüksel, Hülya Güven destek verdi. HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü de Üçkuyular’dan itibaren pedal çevirdiği bisikletli grupla birlikte protestoya katıldı. Grubun yürümeye başlamasıyla birlikte Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, grubun en önünde sessizce yürüdü. Grup, çeşitli sloganlar atarak tepkilerini gösterdi. Bu sırada gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek sayıldı. Grup da isimlerin sayılmasına “BURADA” sözüyle karşılık verdi.

BEŞ BİN KİŞİ KATILDI

Yaklaşık 5 bin kişinin Gündoğdu Meydanı’nda toplanmasıyla konuşmalara geçildi. Protestoya katılan gruplar adına konuşma yapan Hazal Beytaş, “İnsanlar, köpekler, kuşlar ve ağaçlar itiraz ettiler 27 Mayıs 2013’te. Sermayenin, yaşam alanlarımızdan elini çekmesini istediler. Doğanın, yaşamın, insanın ve emeğin düşmanı AKP iktidarı saldırdı, insanlar direndiler. Eylemler, hükümet ve devlet karşıtı söylemlere dönüştü. İnsanlar sokakları doldurdu, İstanbul’dan yayılan itiraz ve özgürlük rüzgarları, hızla diğer illerde karşılık buldu. Şehirlerimizden büyüyüp, Brezilya’nın itirazını ateşledi, tüm dünyanın tarihine not düştü. Aylarca süren ve tüm illerimizde gerçekleşen sürekli protesto eylemlerinde, AKP’nin ve elinde tuttuğu devletin zor gücüyle saldırısı sonucu gençlerimiz katledildi, yaralandı, sakatlandı. Gözaltılar, binlerle ifade edilir oldu. Her yok edilen çocuğumuzun karşılığında, insanlar daha sıkı sarıldılar mücadeleye. İşçiler, memurlar, öğrenciler, gündüz işyerlerinde ve okullarında mücadeleyi devam ettirirken, çadırlarda kalabilen yoldaşları da yine o alanları savundular.

EYLEMDE KONSER VERİLDİ
Kendi literatürünü, karikatürünü, şarkısını, sokak yazılarını ve sloganlarını üreten, kendi mizah birliğini yaratan, hem bu coğrafyada hem de dünyanın çeşitli coğrafyalarında umudu körükleyen, cesaret sözcüğünü somutlaştıran, ete-kemiğe büründüren, her milliyetten, dinden, mezhepten, cinsiyetten, yaştan, meslekten direnişçiyi bir potada eriten, komün pratiğini ve barikatlarla yaratılan alanlarımızı yaşama geçiren, gözaltına alınanların isimlerini yüksek sesle söyleyerek, devletin ‘KAYIPLAR’ gerçeğini halk kalkışmasına selam olsun. Yaralanan, sakat kalan, devlet şiddeti gören yol arkadaşlarımıza selam olsun. İzmir kalkışmasında, fiilen ‘Gündoğdu’ özgürlük ve demokrasi meydanı adını verdiğimiz bu alanın, resmen bu ada kavuşmasının takipçisi olacağız” diye konuştu. Konuşmaların ardından bir müzik grubu konser verdi. Taylan YILDIRIM (DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here