Gezi Parkı olaylarının ikinci yıldönümünde İstanbul’da güvenlik önlemleri Taksim Meydanı’nda ve Gezi Parkı’nda yoğunlaştı. Polis, sabahın erken saatlerinde Gezi Parkı’nı yaya girişlerine kapattı

GECEDEN kalıp banklarda uyuyanlar da polisler tarafından uyandırılıp parktan uzaklaştırıldı. Parkın sivillerden arındırıldığı sırada Zaman Gazetesi muhabiri Emre Şencan’la polisler arasında gerginlik yaşandı. Şencan, kısa süreli gözaltına alındı. Sivil giyimli polisler Emre Şencan’ın etrafını çevirdi. İçeriği anlaşılamayan diyalog sırasında polislerden biri Şencan’ın çenesine sert bir tokat darbesi vurdu.

CEP TELEFONUYLA ÇEKTİĞİ İÇİN

Daha sonra yere yatmaya zorlanan Şencan’la polisler arasındaki diyalogtan cep telefonuyla görüntü çektiği için gözaltına alındığı anlaşıldı. Polisler, bu kişinin haberci kimliğini açıklamadığını söyledi. Şencan’ın polisler arasında parktan çıkarıldığı sırada diyaloglar da sürdü.

AMERİKA’YA MI SÖYLEYECEKSİN?

Şencan, kendini yumruklayan polisin ismini sordu. O polis de “Amerika’ya mı söyleyeceksin, Fetullah Gülen’e mi söylettireceksin?” diye çıkıştı. Parktan uzaklaştırılan Şencan’ın daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

 İGC Başkanı Dikmen saldıran polisleri kınadı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Gezi Parkı’nda Zaman gazetesi muhabiri Emre Şencan’ı tokatlayan ve hakaret eden sivil polisleri kınadı. Gezi Parkı olaylarının yıldönümünde yine o süreci hatırlatan olaylara tanıklık edilmesinden üzüntü duyduklarını ifade eden İGC Başkanı Dikmen, “Kamuoyunun haber alma hakkı için görev yapan meslektaşımıza yönelik çirkin saldırıyı kınıyorum. İstanbul Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün meslektaşımıza sözlü ve fiili olarak saldıran polisler hakkında gerekli yasal işlemleri yapmasını bekliyoruz” dedi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Gezi Parkı olaylarının yıldönümünde Taksim’deki gelişmeleri takip eden Zaman muhabiri Emre Şencan’ın gazeteci kimliğini göstermesine rağmen polis tarafından çirkin bir saldırya maruz kaldığını öğrendik. Gezi Parkı olaylarında sık sık gazetecileri hedef alan emniyet güçlerinin yine gazetecileri hedef alması iki yıllık süreçte bu saldırgan zihniyetin değişmediğinin açık bir göstergesi. Polisin oradaki görevi gazetecileri veya vatandaşı tartaklamak değil tam aksine güvenliği sağlamaktır. Gazetecilerin de kamuoyu adına görev gördüğünü bir kez daha altını çizerek hatırlatıyor, muhabir arkadaşımıza saldıranlar hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılmasının takipçisi olacağını vurguluyoruz. Muhabir arkadaşımız Emre Şencan’a da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

TGC’den olayla ilgili sert bir açıklama geldi

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, sert bir açıklama yaparak, Gezi Parkı’nda Zaman gazetesi muhabiri Emre Şencan’ı tokatlayan ve hakaret eden sivil polisleri kınadı. Gezi olaylarının yıldönümünde Gezi Parkı’na darp edilen Zaman muhabiri Şencan’a yönelik saldırıyı kınayan TGC, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Gazetecilerin halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecileri engellemeye dönük yeni bir polis şiddeti uygulanmıştır. Gezi Parkı olaylarının ikinci yıldönümünde Zaman Gazetesi muhabiri Emre Şencan’ı göz altına alan polisler, meslektaşımıza tokat atıp yere yatmaya zorlamış, hakaret etmişlerdir. Daha sonra serbest bırakılan meslektaşımız kendisine şiddet uygulayan sivil polisler hakkında şikayetçi olmuştur. Gazetecileri hedef göstererek, şiddet uygulayarak halkın gerçekleri öğrenmesine engel olma çabaları bir sonuç vermeyecektir. Gazeteciler görevlerini yapmaya devam edeceklerdir.

VALİLİĞİ GÖREVE DAVET
İstanbul Valiliği’ni ve Emniyet Müdürlüğü’nü meslektaşımıza yönelik şiddetin sorumlularını bulunması ve haklarında işlem yapılması için göreve çağırıyoruz. Meslektaşımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. Sahada çalışan gazeteciler arasında ayrım yapılmadan güvenliklerinin sağlanmasının emniyet güçlerinin görevi olduğunu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Konsey: “Demokrasi açısından ürkütücü”

BASIN Konseyi de Gezi Parkı’nda gazeteci Emre Şencan’ın polis tarafından darp edilmesini kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, Taksim’de görev başındaki gazetecilerin çalışmalarını engellemeye yönelik, güvenlik güçlerinin sert tavrının kabul edilemeyeceği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Gezi Parkı olaylarını ve bu olaylarda yaşamını yitirenleri anma amaçlı toplantıları izlemeye çalışan gazetecilerin darp edilmelerini, hakarete uğramalarını kabul etmek olanaksızdır. Kim ne şekilde emir vermiş olursa olsun, sağduyulu güvenlik güçlerinin bu tür örseleyici tavır içinde olmamaları gerekir. Basına yönelik onaylanmayacak olaylar sürerken, Gezi’yi anma çabalarının engellenmesinin, demokratik ülkelerde kabul edilemeyeceği kesindir. Her tür engelleme, demokrasi açısından ürkütücü ve düşündürücüdür.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here