CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 1 Haziran’daki Gezi Direnişi yıldönümününün genel seçimlerin hemen öncesine geldiğine dikkat çekti ve provakasyon uyarısı yaptı

Gezi Direnişi yıldönümünün Türkiye için tarihi bir önem taşıyan Genel Seçimler öncesine denk geldiğine dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Bu yıldönümünde kutlama ve anmalarda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Nitekim, DHKP-C’nin merhum Berkin Elvan’ın savcısını katlettiği terör hadisesinin CHP ile nasıl ilişkilendirmek istendiği ve bu katliamın bizzat Başbakan tarafından baskıcı güvenlik yasasının meşruiyeti için kullanıldığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

AKP OY KAYBEDİYOR
Seçime az bir zaman kala AKP’nin ciddi bir oy kaybı CHP’nin de ciddi bir oy artışı yaşadığını önesüren Çıray, “AKP çekirdek kadrosu işledikleri yasal ve anayasal suçların farkındalar ve iktidarın el değiştirmesi halinde yargılanacaklarını biliyorlar. İşte bu durum AKP zirvelerinde tam bir panik ve korku havası yarattı. Bu nedenle ne Anayasa ne hukuk dinliyorlar. Ülkeyi rejim bunalımına sokmaktan çekinmiyorlar. Kuvvetler ayrılığı işlemiyor. Bu nedenle Taksim Gezi Direnişi’nin yıldönümü olan 1 Haziran anmalarında provokasyonlara karşı teyakkuzda olmalıyız. Halkımızın ve işçilerimizin sağduyusu ile 1 Mayıs’ta olabilecekler en az hasarla atlatıldı. Aynı hassasiyete 1 Haziran’da daha çok ihtiyacımız var. Çünkü 6 gün sonra oy verilecek. Gelin o gün demokratik gösteri hakkımızı kullanırken yasa dışı provokatörlerin aramıza sızmasına izin vermeyelim. Sakin olalım, tahriklere kapılmayalım. Seçimin güvenliği ve meşruiyeti bizzat Sayın Erdoğan tarafından tehdit edilmektedir. Bu yüzden seçim sürecinin bu son aşamasında yaşanabilecek muhtemel tatsız birtakım olayların sorumlusunun devletin bütün kuvvetlerini kendinde toplayan Sayın Erdoğan olacağı açıktır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here