unal-tumin

Sanırım “mühür kimde ise Süleyman odur” atasözünü günlük yaşamımızda kullanmayan yoktur. Yani “bir işte kime yetki verilmişse, baş odur” denilmek isteniyor. Devlet yapımızın en uç noktaları olan mahallelerde, köylerde insanların doğumdan, ölümüne kadar idari işlemleri hep “muhtarlar”ın mührüyle resmileştiğinden olacak, “mühür kimde ise muhtar odur” denilmeye başlandı…
Seçimle işbaşına geldikleri ve kaymakamlara bağlı oldukları için muhtarlar önemli kişilerdir. Şahsen onlara sevgi ve saygı duyarım. Hatta, köylere gittiğimde ilk onlarla tanışır, sohbet ederim. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan da, sarayında onları toplamayı çok önemser. Ama bizim İzmir Hatay Çankaya mahallemizin muhtarı Metin Bekar, nedense saraya davet edilemeden vefat etti. Şimdi kızı onun görevini yürütüyor. sarayı görür mü, görmez mi bilemem!

***

Takdir ettiğim ve hizmetlerini büyük aşkla yapan Buca’nın Kaynaklar Muhtarı sevgili Erhan Şen’i bu haftaki köşeme davet edip sizlerle tanıştırmak istedim.
Aslında o, sonradan olma değil aileden “icazetli” ve de “liyakatlı” bir muhtar. Kaynakların köklü ailelerinden… Baba dedesi köyün ilk muhtarı… Dedesi, babası, amcaları Kaynaklar’a ilk suyu, elektriği, yolu getiren kişiler olarak tanınıyor.
Ben Bucalı dostlarla, zaman zaman bir doğa harikası olan Kaynaklar’a gider, Nif dağı’nın eteklerinde gürül gürül akan Gürlek çayının çıkış noktasına çıkar, o sesle ruhumu, ormanın derinliklerinde gözlerimi dinlendiririm.
49 Yaşındaki Erhan Şen, 2 dönemdir muhtarlık yaptığı eski adı “Tahtalı” olan, beş bin nüfuslu Kaynaklar köyünün kuruluşunun 1570 yılına, 2. Selim dönemine rastladığını belirterek şöyle diyor: “Köyümü, köy halkımı çok seviyorum ve Kaynaklar’a hizmet etmeyi bir ibadet addediyorum. Sorunlarımız büyük. Rantçıların hedefi haline gelen Kaynaklar’da doğayı korumak boynumuzun borcudur. Tehdit ediliyorum, iftiraya uğruyorum. Ormanların ve devlet arazilerin korunması için verdiğim mücadele için darp ediliyorum ama asla yılmıyorum. Tarafsız Türk yargısına ve hukuka inanıyor, saygı duyuyorum.”
Şen, bir marka haline gelen Kaynaklar’ın güzel bir geleceği olduğunu, bu güzel geleceğin dizayn edilmesinde kendisinin de alın terinin yer alacak olmasının heyecan verici olduğunu ifade ediyor. Son sözü de şöyle: “PTT’miz yoktu getirttik. Şimdi, iki beklentimiz var. Birincisi itfaiye noktası, ikincisi Acil 112 istasyonu.”
Gittim, gördüm, biliyorum. Özellikle yoğun bir düğün salonu bölgesi olan Kaynaklar’da tıkanan trafiğin sağlık ve yangın alanlarında yaratacağı sıkıntı, telafisi büyük yaralar açacaktır. Bunun önlenmesini ben de bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here