Minik kramponlar toprak sahada ter akıtmaya başladılar. Çamdibi’nde, Altınyıldız Tesisleri’nde Çamdibispor’un Altınordu ile beraber düzenlediği turnuvaya Bornova Belediyesi de destek oluyor. Bu turnuvanın sanıyorum en büyük özelliği toprakta oynanıyor olması! Diğer bir özelliği ise sloganları olsa gerek; 1-ONLAR ÇOCUKTUR, 2-BU BİR OYUNDUR, 3-ANTRENÖRLER GÖNÜLLÜDÜR, 4-HAKEMLER DE İNSANDIR, 5-BU BİR DÜNYA KUPASI.
Küçük ayakların topla buluşmasını seven tüm meraklıların özellikle izlemelerini öneriyorum! Turnuva 11 Haziran tarihine kadar sürecek.

***
Hafta içerisinde Altınordu U19 takımı Bursaspor U19 takımı ile Türkiye Şampiyonluğu için final maçına çıktı ve 3–1 mağlup oldu. Hatırlayınız bu sezon içerisinde geçen yılki şampiyonluklarından dolayı UEFA Youth League’de mücadele etmişler ve çok başarılı sonuçlara imza atmışlardı. Sparta Prag, Steaue Bukres, Atletico Madrid U19 takımlarını İzmirimizde izleme imkânı da bulmuştuk bu vesile ile… Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) U19 ligini Gelişim Ligleri adı altında oynatıyor. Yedi farklı gruptan birinciler ile 2.Bölge grubundan ikinciyi de alarak, 8 takımlı iki gruplu final maçları oynatıyor. Sonuçta bu yıl ipi Bursaspor göğüslüyor. Buraya kadar her şey normal! Anormal olan Bursaspor’un U19 takımında iki adet yabancı futbolcu bulunması! Adı Gelişim Ligi! Sadece bize değil yani! Yakında Suriyelileri, Doğu ve Batı Avrupalıları ve hatta Asyalıları da görürsek şaşmam! Bizim altyapıları da Amerika geliştirecekmiş! Hazır olun!

***
Amatör futbolun illerde müsabakalarını düzenleyen ve TFF ile irtibatı sağlayan bir platform var! Amatör Spor Kulüpleri Federasyonları (ASKF)! Hemen hemen her ilde var bu ASKF’ler. Bizimki de İzmir ASKF diye anılıyor! 230’un üzerinde üye kulübü ile TFF’nin resmen tanıdığı tek çatı! Amatör futbolun gelişimi ve her türlü işlemi için TFF, ASKF’ler ile organize oluyor! Her işlemi ASKF’ler ile çözüyor! Futbolun dışındaki diğer branşlara ise illerde Gençlik Spor İl Müdürlükleri (GSİM) bakıyor. Hatta TFF’de amatör kurul diye bir kurul var. Bu kurulun başkanı da hem TFF Yönetiminde yer alıyor, hem de ASKF’lerin çatısı olan Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Genel Başkanı!
İşte bu kadar resmi olan ve İzmirimizde kulüplerimizin çatısı olan bizim ASKF’nin yakında Genel Kurulu var! Mevcut Başkan Kadri Yatkın’ın devam etmek istediğini biliyorum. Emeği çoktur İzmir futbolunda Kadri Başkan’ın… ASKF’de de bugüne kadar özverili bir şeklide çalıştılar arkadaşları ile beraber… Ancak İzmir futbolunun bildik isimlerinden rahmetli Tatlı Mustafa’nın oğlu Metin Küçükoğullarından da adaymış! Metin Hoca’nın da İzmir futbolunun içerisindeki yerini camiada bilmeyen yoktur. Başka aday çıkar mı çıkmaz mı onu da bilemiyorum! Birden fazla adaylık tabii ki demokrasilerin vazgeçilmezidir, ancak bu tarz platform ya da birliklerde bölünmenin olmaması hep istenir! Tabii ki önemli olan İzmir ve İzmir futbolunun gelişimi! Çalışmak için aday olan herkese başarılar diliyorum!
Genel kurullar elbette ki önemli! Haftaya da size bir başka genel kurulu yazacağım!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here