İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta tarihi ve tescilli yapıların daha görülür hale gelmesi ve bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması adına örnek bir proje hayata geçirildi. Konak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Kent Tarihi Birimi’nce uygulamaya konulan projeyle mimari özellikleri ve geçmişleriyle kent kültürüne ışık tutan binaların girişlerine küçük açıklama metinlerini içeren tanıtıcı plakalar yerleştiriliyor. Kent tarihinde önemli yer edinmiş isimler ile tarihiyle önemli bir değere sahip binalar “Kent Belleğine” alınmış oluyor.

Konak’ın tarihi ve kültürel değerlerini görünür kılarak tanıtımını sağlamak adına yürütülen çalışma ilk olarak tarihi dokusuyla İzmir’in en önemli semtlerinden biri olan Basmane’den başlatıldı. Basmane Oteller Sokağı’nda yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın doğduğu ev olarak da bilinen Sadık Bey Konağı, İzmir’in eski Belediye Başkanlarından Dr. Selahattin Akçiçek’in yaşadığı ev ile içinde Gizli Meryem Çeşmesi’nin olduğu düşünülen ve bu nedenle Sütveren Meryem Dua Evi olarak da adlandırılan yapının da aralarında bulunduğu 20 tarihi binanın giriş duvarına bu bilgilendirme plakalarından çakıldı.

DAHA GÖRÜNÜR OLMASI İÇİN
Plakalarda bina özelliklerinin yanı sıra inşa edildiği yıl ve o günden bugüne geçen sürede içinde hangi ailelere ve ya kurumlarca kullanıldığı gibi bilgiler yer alıyor. Tarihi ve tescilli binalara yerleştirilen bilgilendirme plakaları ilçede yaşayanların yanı sıra kenti ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler için tasarlandı ve levhalarda hem Türkçe hem de İngilizce bilgi notları yer aldı. İlerleyen süreçte daha çok binanın araştırılarak, kentin tarihi ve kültürel dokusunu tanıtmaya devam edeceklerini söyleyen Kent Tarihi Birimi çalışanı sanat tarihçiler, yakın zamanda Sinagoglarda da benzer bir çalışma yürüteceklerini dile getirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here