Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notunu korurken, ileriye dönük olumlu sinyal verdi. Başkan Aziz Kocaoğlu “Bu onay, ayakları yere basan politikaların sonucu” dedi

Dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings’in 2015 yılı raporu İzmir’in mali yapısını yatırımlarla birlikte güçlenerek sürdürdüğünü gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008’den bugüne kadar, uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu 9 basamak, ulusal uzun vadeli kredi notunu ise 6 basamak artırdı. Fitch Ratings, Büyükşehir Belediyesi’nin “AA+(tur)” olan ulusal uzun vadeli notu ile “BBB-” olan yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu teyit etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Uygulamakta olduğumuz mali politikalar sonucunda Hazine Müsteşarlığı’na borcumuzun bitmesi, olumlu borç göstergelerimiz, belediyeler arasındaki güçlü konumumuz, uluslararası piyasalardan rekabet gücünü yükseltmeye yönelik olarak sağladığımız ucuz ve uzun vadeli finansmanlar, birçok ülkenin kredi notlarının düşürüldüğü bir ortamda, bizim bu sonucu elde etmemizi sağladı. 8. Fitch onayı, son 11 yılda izlediğimiz basiretli, gerçekçi, hayalci olmayan, ayakları yere basan ve tutarlı politikaların kararlılıkla uygulanmasının sonucudur” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, kredi notu teyidinin, ucuz ve uzun vadeli finansmana erişimlerini daha da kolaylaştırmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

REZERVDE ARTIŞ ÖNGÖRÜSÜ
Fitch’in İzmir raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüksek sermaye harcama ihtiyacını devam eden gider disipliniyle ve yüzde 100’e yakın bütçe gerçekleşmeleriyle birleştirmesinin notların teyit edilmesinde etkili olduğu belirtildi. Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu rezervin önümüzdeki dönemde daha da artabileceği bilgisi de raporda vurgulandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2015-2017 döneminde yüzde 55-60 arasında güçlü faaliyet marjlarını sürdürmesi beklendiği kaydedilen Fitch raporunda, Büyükşehir Belediyesi’nin tedbirli finansal ve likidite planlamasının devamıyla beraber kredi notunun da olumlu yönde seyir gösterebileceği ifadesi göze çarptı.

Notlar ne anlama geliyor?
Derecelendirme kuruluşlarının kriterlerine göre, kurumlara mali durumları çok iyi olsa bile ülke notunun üzerinde not verilmiyor. O nedenle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi derecelendirme notu ile ülke hazinesinin ‘BBB-’ notu aynı. ‘BBB-‘ kategorisi, iyi kredi kalitesi, elverişli ancak ekonomik koşullardaki değişimlerin etkisine nispeten açık finansal yükümlülüklere uyma kapasitesi olduğunu gösteriyor. ‘AA+(tur)’ olan ulusal uzun vadeli notu ise yüksek kredi kalitesi güçlü ve ekonomideki değişimlere duyarlı olan finansal yükümlülüklere uyma kapasitesine sahip olunduğu anlamına geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here