İzmir Üniversitesi’ne konuk olan yönetmen Selim Evci, “Filmler birer Truva atıdır. Sansürle mücadele edilmeli ancak bunu yaparken sinema kendi kendine oto sansür uygulamamalı” dedi

Üçüncü uzun metrajlı filmi Saklı, gelecek günlerde vizyona girecek olan, ilk yılından bu yana Akbank Kısa Film Festivali Direktörülüğünü sürdüren ödüllü yönetmen Selim Evci, İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerini staj yapmaları için setine davet etti. Evci, sinemanın teorik altyapı kadar pratiğe ihtiyaç duyan bir dile sahip olduğunu hatırlattı ve öğrencilere bol bol film izlemelerini ve çekmelerini tavsiye etti. Başarılı senaryoların, senaristin yaşanmışlığını aktardığı çalışmalar olduğuna dikkat çeken Evci, “Her şey filme konu olabilir ancak detayı bilinmeyen, hakim olunmayan bir konuyu senaryolaştırmaya çalışmak tıkanmalara neden olabilir. O yüzden en başarılı senaryolar, senaristin gözlem ve birikimini yansıtanlardır” dedi. Sektörün yönetmen, oyuncu ve senaristten çok ışık, ses, kurgu ve görüntü yönetmenliği konusunda uzmana ihtiyacı olduğu bilgisini paylaşan Evci, öğrencileri staj yapmaları için setine davet etti.

RÜZGARLAR İZLENDİ
Kısa film çekmenin de izlemenin de farklı bir alışkanlık ve bağımsızlık tutkusu olduğunu söyleşisinde dile getiren yönetmen Selim Evci, Bakur adlı belgeselin gösterimine izin verilmemesi nedeni ile pek çok film gösterimi ve kapanış töreni iptal edilen 34. İstanbul Film Festivali’nde yaşananları değerlendirdi. Gişe yapmaması nedeni ile başta kısa filmler olmak üzere bağımsız filmlerin sinema salonlarında izleyiciyle buluşmasının zor olduğuna vurgu yapan Evci, “Filmler birer Truva atıdır. Sansürle mücadele edilmeli ancak bunu yaparken sinema kendi kendine oto sansür uygulamamalı” dedi. Söyleşisinin ardından öğrenciler eşliğinde Rüzgârlar filmini izleyen Evci’ye teşekkür plaketini Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Emre Bilis takdim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here