TAKSAV’ın 4’üncüsünü düzenlediği Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin bu yılki teması özgürlük. 4-14 Aralık arasında gerçekleştirecek festival, Cahide Sonku Müzikali ile açılacak

4. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin teması özgürlük olarak belirlendi. Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) İzmir Temsilciliği’nin 4’üncüsünü düzenlediği Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, 4-14 Aralık arasında gerçekleştirecek. TAKSAV İzmir Temsilcisi Abdullah Tunalı, bu yıl festivale 100’ün üzerinde oyun başvurusu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Oyunlar festivalin özgürlük temasıyla örtüşürlüğü, teknik ya da sunum anlamında taşıdığı deneysellik, görsel sunum ve sahne uygunlukları ile oynanma sıklığı gibi açılardan değerlendirildi. İlk elemede 40’ı yerli, 7’si yabancı toplam 47 oyun belirlendi. Görüşmeler sonrası oyun sayısı 38’e indirildi. Festivalin yabancı konukları da Avusturya, Romanya, Gürcistan, İran, Kıbrıs’tan seçildi.”
Deneysel komediden, kara komediye, hareket tiyatrosundan, drama kadar farklı oyunların sahneleneceği festivalde Aziz Nesin’in 100. yaş günü 2 ayrı oyun ile kutlanacak. Sahnelenecek oyunlar arasında Hayal Perdesi’nin İmparatorluk Kuranlar-Şumurz, Tiyatro Kedi’den Başarımı Karılarıma Borçluyum, Balıklıova Köy Tiyatro’sundan Toros Canavarı, Gürcistan ekibinden Macbeth, İran’dan Woyzeck, Kıbrıs Baraka Tiyatrosu’ndan Brecht’in Carra Ananın Silahları, Tiyatro İntakt’ten Kafka’nın Maymun’u, Bab-ı Tiyatro’dan Var Olmayan Ayşe’nin Muhteşem Maceraları, Kül-Kadın var. Dört sokak tiyatrosu da sahne alacak. Tamamen gönüllülük düzeniyle çalışmalarını sürdüren Festival, sosyal sorumluluk projesi gereği olarak da festivalin ilk yılında başlanan tiyatroya hiç gidememiş bin İzmirliyi, bu yıl da tiyatro salonlarına ücretsiz olarak konuk edecek.

FORUM VE ATÖLYELER
Festival’de Tiyatro Kadını Sedef Ecer, Sosyal Medya konulu Tiyatro ve Transmedya Atölyesi ile bir ilki deneyecek. Festival sürecinde gerçekleştireceği atölyede oluşturulacak olan oyun bir yandan festivalin kapanışını yaparken, web’de İnternet Tiyatrosu olarak yaşamaya devam edecek. 6 gün sürecek olan atölye için 30 Ekim son başvuru tarihi. Festivalde Zeynep Günsur Yüceil bir günlük Hareket Atölyesi yapacak. Festivalin konukları arasında Levent Üzümcü’nün de bulunacağı, Tiyatro ve Özgürlük konulu bir forum ile Tiyatro ve Medya konulu bir panel de düzenlenecek.

KISA OYUN YARIŞMASI
Festivalde Özgürlüğü Yaz ismiyle kısa oyun yazma yarışması da var. Yarışmanın Seçiçi Kurul’unda Orhan Alkaya, Özgün Ergen, Mesut Güngör, Yaşam Kaya ve Gürol Tonbul yer alıyor. 30 Ekim’e kadar gerçekleşmesi gereken başvurular için koşullar Festival’in izmirtiyatrofestivali.org web sitesinde yer alıyor. Gönüllü çalışacak kişilere de çağrı yapılan 4. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için izmirtiyatrofestivali.org ve taksav.org’a bakılabilir.

CAHİDE SONKU MÜZİKALİ
Müzikaller ve komedinin farklı uygulamalarının damga vuracağı 4. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, Tiaytro Keyfi tarafından sahnelenen, Nilüfer Açıkalın’ın canlandıracağı Türk sinema ve tiyatro oyuncusu olmasının yanı sıra Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ile ilk kadın yıldızı olan Cahide Sonku Müzikali ile açılacak. Kemal Başar’ın yönettiği müzikalde şarkıları Orhan Enes Kuzu besteledi. Işık rejisini Yüksel Aymaz, kostüm tasarımını Canan Göknil yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here