29. Uluslararası İzmir Festivali, Şef Riccardo Muti ve Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası konseriyle başladı. İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, “Festival yolculuğuna katılın” dedi

Neslihan PERŞEMBE / İZMİR Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 29. Uluslararası İzmir Festivali, ünlü şef Riccardo Muti ve kendisinin kurup yetiştirdiği Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası konseri ile 26 Mayıs akşamı başladı. Konserin gerçekleştiği Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) açılış konuşması yapan İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Uluslararası İzmir Festivali ile sanatın gücüne inanarak uygarlık noktasında buluşmak üzere 29 yıldır yürüdüklerini söyledi. Arkasında derin, silinmez izler bırakan, uzun ve zorlu bu yolun sanatın sonsuzluğunda büyülü bir deneyimi benzersiz kıldığına dikkat çeken Filiz Eczacıbaşı Sarper, şunları söyledi:

IŞIL IŞIL BİR YOL
“Özgür, barışçı, hoşgörülü bireylerin kendini geliştirirken yaşadıkları toplumun da gelişmesi için çabalayanların yürüdüğü bir yoldur bu. Sanatın sihirli ışığıyla aydınlanan ışıl ışıl bir yoldur da. Bugün yepyeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Gelin sizler de bu festival yolculuğuna katılın. İnsanı insan yapan tüm değerlere tanık olun. Yıkılmamış bir kentin en büyük yapılarından yüzyılların sesine kulak verin. Bir ses, tını, yüreğinize dokunan bir nota, coşkunuza sığmayan alkışlarla eşlik etsin size.” İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir’in kültür ve sanatta öne geçerek dünyaya tanıtılmasında İKSEV’in büyük rolü olduğunu belirterek, “Tanıtımın en güzeli sanatla yapılandır” dedi. Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, üstlendiği misyonla Uluslararası İzmir Festivali’nin Türkiye’nin gururu olduğunu söyledi.

PERLMAN İLE SÜRECEK
Sanat çevrelerinde “kraliyeti ayağına getiren şef” olarak tanınan Riccardo Muti yönetimindeki Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası’nın Schubert, Mozart ve Verdi’den oluşan programı seslendirmelerinin ardından AASSM’de alkışlar uzun süre dinmedi. Festival, 30 Mayıs akşamı 21:30’da AASSM’de gerçekleşecek Itzhak Perlman’ın kemanıyla sanhe alacağı, piyanoda da Rohan de Silva’nın kendisine eşlik edeceği konser ile sürecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here