Bir taraftan ellerinde Kur’an parti mitingleri yapıyorlar, camileri dolaşıp cemaatten oy istiyorlar. Kutsal dinimizi siyasete alet ediyorlar. Diğer yandan miting alanlarında ezanı geç okutuyorlar, namazları geç kıldırıyorlar. Hiç sıkılmadan cemaati cami önlerinde 40 dakika, 50 dakika bekletiyorlar. Sivas’ ta, Kırıkkale’de, Karaman’da ve daha birçok şehirde Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın mitinglerinde, talimatla geç okunan ezanlar, cemaatin haklı tepkilerine yol açıyor.

Bu olay benim de görev yaptığım yıllarda TRT’de başımızdan geçen bir anekdotu hatırlattı.

TRT’nin ilk yılları… Yokluklar ve zorluklar, ilkel çalışma koşulları…

İzmir Radyosu, Kültürpark içerisinde derme-çatma bir barakadan yayın yapıyor. Bir Ramazan günü burada yaşanan bir olay, o dönemin koşullarını göstermesi açısından çok çarpıcıydı.

Ramazan’da iftar vakti, imsakiyeye bakıldıktan sonra spikerin, “Sayın dinleyiciler İzmir için iftar vaktidir” anonsuyla ve aynı anda elindeki tokmağı gonga vurmasıyla duyuruluyordu.

Spiker rahmetli Gürsu Arad’ın nöbetçi olduğu bir gün, tüm aramalara rağmen imsakiye bulunamamıştı. Çekmeceler, dolaplar karıştırılmış, her yer aranmış ama sanki yer yarılmış da imsakiye içine girmişti. İftar saatine de çok az bir zaman kalmıştı. Çözüm olarak hemen bir personel, barakanın damına çıkartıldı ve ağaçların arasından zorlukla görülen camiinin şerefesine bakması söylendi. Spiker Gürsu’da sık sık damdaki arkadaşına sesleniyordu;

“Kandiller yandı mı?”

Damdaki görevli;

“Hayır abi.”

Aradan 1-2 dakika geçince Gürsu yeniden sesleniyordu;

“Yandı mı?”

“Hayır yanmadı.”

Hesaba göre “yandı yanıtıyla birlikte Gürsu gonga vuracak, İzmirlilere iftarı açtıracaktı. Ancak dakikalar geçiyor beklenen cevap bir türlü gelmiyordu. Nihayet damdaki görevli heyecanla bağırmaya başladı;

“Yandı Gürsu abi, yandı. Ezan okunuyor!”

Gürsu elindeki tokmağı sert bir şekilde gonga vurdu;

“Sayın dinleyiciler, İzmir için iftar vaktidir.”

Ama durumda bir tuhaflık vardı.Sanki iftar vakti gecikmiş gibiydi. Bir saat sonra kapıya bir kişi geldi;

“Ben Basmane’deki camiinin müezziniyim. Biz ezanı radyodan aldığımız anonstan sonra okuyor, şerefenin lambalarını gong sesiyle yakıyoruz. Ama bu akşam radyonun başında çok bekledim. Anons gelmeyince mecburen ezanı okudum. Acaba bir sorun mu vardı?”

Anlaşılan İzmir’deki camiler radyodan yapılacak anonsu, radyodakiler de camideki kandillerin yanmasını beklemişlerdi! Olan, iftarı yaklaşık 10 dakika geç açan İzmirlilere olmuştu!

Not: Yukarıdaki anekdotu Uğur Dündar’la birlikte yazdığımız “Yalandan Kim Ölmüş” adlı kitabımızdan aldım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here