MHP’den ihraç edilen Sinan Oğan, referandum öncesi ‘Hayırlı Anadolu Yürüyüşü’ kapsamında İzmir’e geldi. Çeşitli etkinliklere katılan Oğan Balçova’da bir restorantta İzmirliler’e seslendi. Konuşmasında, İzmir’de toplantı yapmak için salon bulamadıklarını belirten Oğan, “İzmir’de salon bulamadık. Biraz yoğunluktan biraz da baskından kaynaklanıyor. Devlet kurumları salon vermiyor. Oteller öyle bir baskı ile karşı karşıya ki 5 liralık salona 55 lira diyorlar. ‘Aman bizden uzak durun’ diyorlar. Avrupa’da nasıl ‘demokrasi lazım’ deniyorsa burada da dönüp kendimize dönüp bakmamız lazım. Madem anayasa oylaması, ‘evet’ diyenin de ‘hayır’ diyenin de anayasa önünde hakkı var. ‘Hayır’ diyenler teröristse, o zaman bu oylamayı niye yapıyorsunuz? Oylama sonucunda ‘hayır’ oyları galip gelecek. Sizin mantığınızla teröristler galip mi gelecek?”

BARZANİSTAN EYALETİ
Başkanlık sisteminin işlemesi için federal sistem ve iki partili sisteme ihtiyaç olduğunu ve tek bir kişiye yetki verilirse Lazistan eyaleti, Kürdistan eyaleti ve Barzanistan eyaletine hazır olunması gerektiğini savunan Oğan, şöyle devam etti: “Eğer parlamentoya 4 parti girerse, hatta 3 parti girse dahi kriz olur. Bunun için seçim kanunu değiştirmeleri lazım. Daraltılmış bölge sistemi gittikleri zaman parti sayısı otomatik olarak ikiye düşer. Diyarbakır’ı 13 bölgeye bölseniz, 13’ünden de HDP çıkar. Dar bölgede ana muhalefet partisi HDP oluyor. Dört maddeye dokundurtmayız diyorlar ama yarın 2019 seçim yapıldı, dar bölge sistemi geldi ve parlamento iki partiye indi. İktidarda AKP muhalefette HDP. Nasıl değiştirmeyecekler dört maddeyi? Adamın elinde kararname yetkisi var. Rahatlıkla Türkiye’de federal bölgeler kurma yetkisi var. Emniyet tedbiriniz yoksa ne yapacaksınız? Bu kadar yetki tehlikelidir. Anayasal düzen diye bir düzen kalmaz. Böyle bir sistemde sadece iki parti kalır. Onun dışında bu sistem işlemez. Türk milliyetçileri olarak ‘evet’in Türkiye’ye zerre kadar faydası olacağına inansaydık biz de ‘evet’ derdik” dedi.

Olağan kurultay süreci doluyor
Oğan, MHP’deki kurultay konusundaki son durum hakkında da “Mahkeme sürecinde olağanüstü kurultay için imza topluyorduk. İki gün sonra olağan kurultay süreci doluyor. 21 Mart günü iki yıllık olağan kurultay süreci doluyor. Artık tüzük değişikliğine gerek yok. Her an delege isterse, olağan kurultayı istediği tarihe koyabilir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here