Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanlığı Genel Kurulu’nda yeniden göreve gelen Türk İş Genel Başkanı Ervüz, “Eşekle ulaşım olsa bile önce sosyal devlet” dedi

Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanlığı 10. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurula tek aday olarak giren Hüseyin Ervüz yeniden başkanlığa seçildi. Ervüz seçimler öncesinde siyasi partilerin meydanlarda asgari ücretlerin 1500 TL civarında vaatler şeklinde dillendirildiğini hatırlatırken AKP’nin, Haziran öncesi tek başına iktidar olduğu uzun yılları kast ederek “Sosyal devlet anlayışıyla hareket edilmeli. ‘Ben duble yol yaptım, ben şunu yaptım ben bunu yaptım’ diyorlar. İsterse eşekle ulaşım sağlansın ama temel ilkelerimiz, prensiplerimiz insani ihtiyaçları öncelik gören sosyal devlet anlayışı olsun. 12 Eylül askeri darbenin yasaları hala kaldırılmadı. İktidarların darbecilerle sıkı bağları nedeniyle işçiler sosyal hakalarından 25 yılda 37 bin TL para kaybı oluyor” dedi. Ervüz ulaşımın medeniyet olduğunu, demiryolu işçilerinin olmaması ülkenin sıkıntı oalcağını kaydetti.

Halkapınar Spor Salonu’ndaki genel kurula Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay katıldı. Atalay konuşmasına örgütlenmenin ve sendikalaşmanın öneminden sözederken meclise giren parlementerlere ilişkin ise “Tulum giyen birisi TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) çatısında olsaydı daha iyi olurdu. Doktor ve avukatlardan 230 kadar milletvekili var. Bunlar bizim derdimizi ne kadar anlatacaklar beraber göreceğiz” dedi.

SENDİKACILAR DA DERS ÇIKARSIN
Türk İş 3. Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç ise seçim sonuçlarından partilerin ders çıkarması gerektiğini ifade ederek “Sendikacılar da ders çıkarmalı. Siyasi partilerde etkin olmalıyız. Kendi görüşü doğrultusunda siyasi partilerde görev almalıyız. Yüzde 95’i işveren olan parlamentodur.
Ama kendi kendine çelme takmaktan vazgeçmeliyiz. Konfederasyonu kim temsil ediyorsa seçim zamanına kadar destek vermeliyiz. Siyasileri seçen bizleriz. Ancak kıdem tazminatı işevren taleperi doğrultusunda elimziden almaya açılaşan ikdira miletvekli seçen alkışlayan bizleriz. Kıdem tazminatını elimizden almanıza gücünüz yoktur” biçiminde konuştu.
Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanlığı 10. Olağan Genel Kurulu yapıldı.
Haber ve Fotoğraflar: mehmet Emin AL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here