Suriye’deki cihatçılara silah götürdüğü iddiasıyla durdurulan MİT TIR’larının içindeki silah ve teçhizatların görüntülerini ortaya çıkaran Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında tehdit etti.
TRT’de canlı yayına katılan Erdoğan, Can Dündar’ın ağır bir şekilde bedel ödeyeceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: ”Bu olay Bayırbucak Türkmenleri ile alakalı bir konu. İnsani yardım konusunda şuanda Bayırbucak Türkmenlerine yardım ediyorlar bu söylenmiştir. MİT’e yönelik atılan o iftiralar bir ajan bir casusluk faaliyetidir ve bu gazete de bunların arasına girmiştir. Bununla ilgili ben avukatlarıma talimatı verdim ve davayı anında açtım. Burada hakikaten samimi dürüst olan, onlara verdiğimiz eğitimi çok samimi olarak açıklarlar. Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu.”

Dikmen: Can Dündar’ın yanındayız

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Can Dündar için sarf ettiği sözlerin Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmadığı gibi basın ve ifade özgürlüğüne yönelik de devletin en tepesinden gelmiş bir tehdit olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. İGC Başkanı Misket Dikmen, MİT tırlarıyla ilgili haberlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhuriyet Gazetesi ve Genel Yayın Yönetmeni Can Dürdar hakkında “Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” şeklindeki sözleri nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
Başkan Dikmen, bu sözlerin basın ve ifade özgürlüğüne yönelik en üst düzey ve en açık tehditlerden biri olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Sayın Cumhurbaşkanı Başbakanlığı döneminde gazetecilere yönelik sıkça dile getirdiği tehditlerine ne yazıkki Cumhurbaşkanlığı döneminde de devam etmektedir. Bu ülkenin en üst düzey temsilcisi konumundaki kişinin ‘tarafsızlık’ ilkesini bir kenara bırakarak, gazetecilere ve muhalif düşüncedekilere karşı bu tür tehditler savurması asla kabul edilemez. Sayın Erdoğan’ın tehdit niteliği bu sözlerini basın meslek örgütleri olarak yok saydığımızı, basın ve ifade özgürlüğü yönündeki mücadelemize her zamankinden daha fazla bir çabayla devam edeceğimizi vurguluyoruz. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak Sayın Can Dündar’a desteklerimizi sunarak, ‘#CanDündarYalnızDeğildir’ diyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here