CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir’de açtığı 626 tesisi sordu? Balbay, sorusuna cevap alamadığı belirtti ve “İzmir, Ankara’ya 5 gönderiyor, Ankara İzmir’e 1 veriyor” dedi

CHP İzmir Milletvekili ve 25. dönem milletvekili adayı Mustafa Balbay Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs’ta İzmir’de açtığını iddia ettiği 626 tesisi sordu. Balbay, “Erdoğan 9 Mayıs 2015 tarihinde övüne övüne 626 tesis açtık dedi. Böyle bir toplu açılışla birlikte öyle anlaşılıyor ki İzmir büyük bir yatırımlar dizisine kavuştu. Bizde bu yatırımlar nedir diye merak ettik, Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması dileğiyle bir soru önergesi verdim buna hala yanıt gelmedi” dedi.

Balbay Başbakan’dan yanıt gelmemesi üzerine Cumhurbaşkanlarının illere yaptığı ziyaretlerde ev sahibi konumunda ki Valilikten bilgi almak üzere harekete geçti. Valiliğe önce bir resmi yazı yazdığını daha sonra danışmanları aracılığıyla sürekli temas kurduğunu belirten Balbay şöyle devam etti:

“İzmir Valiliği bu konuda bir çalışma yapıldığını bilgi vereceğini söyledi. Ancak günlerdir bu bilgiye ulaşamıyoruz. Danışmanlarım aracılığıyla 626 tesisin tümü gerekmez 10-15 tanesi hakkında bilgi versinler yeter dedik, ancak bu konuda da henüz bir aydınlatıcı bilgi alamadık” dedi.

Balbay İzmir’in kamu yatırımlarından hak ettiği payı alamadığını belirterek şöyle devam etti:

“İzmir Ankara’ya 5 gönderiyor, Ankara İzmir’e 1 veriyor. Olağanüstü bir dengesizlik var. AKP iktidarı döneminde bu dengesizlik en çok ikiye bir oluyordu, şimdi beşe bir. Bu son yatırımlarla birlikte acaba bir artış mı oldu diye düşündük ancak hiçbir bilgiye ulaşamadık. Eğer 626 tesisin listesini alabilirsem bunları ziyaret edicem ve AKP hükümetinin İzmir’e bir nebze olsun hizmet ettiğini söyleyeceğim” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here