ENGELSİZMİR Kongresi”nin ikincisi 2-5 Kasım’de düzenlenecek. “Engellilerin Sosyal Hayata Katılımını Artırmaya Yönelik Yerel Politikalar” başlığını taşıyacak kongre öncesi ortak akıl toplantısı yapıldı

Engellilerin sorunları ve çözümlerine yönelik çalışmalarla 2005 yılında “Engelli Dostu Belediye” unvanı alan, 2010 yılını ise “Engelliler Yılı” ilan eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilkini 2013 yılında düzenlediği ENGELSİZMİR Kongresi’nin ikincisi için hazırlıklara başladı. Engellilerin sorunlarına yönelik Türkiye’de ilk kez uluslararası düzeyde Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen kongre, önümüzdeki yıl 2-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. “Engellilerin Sosyal Hayata Katılımını Artırmaya Yönelik Yerel Politikalar” başlığıyla düzenlenecek kongre öncesinde ‘ortak akıl toplantısı’ yapıldı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen ve kongrenin temelini oluşturacak öneri ve fikirlerin paylaşıldığı toplantıya sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, dernekler, üniversiteler, kamu kurumlarından temsilciler ile çok sayıda engelli katıldı.

10 ANA BAŞLIKTA TARTIŞILDI
Sunumların ardından ‘Eğitim-Öğretim’, ‘Fiziki Çevre’, ‘Ulaşım’, ‘Sağlık ve Rehabilitasyon’ ‘İstihdam’, ‘Farkındalık Oluşması’ (Toplumun Bilinçlenmesi), ‘Ayrımcılığın Kaldırılması’, ‘Bilgi-İletişim ve Haber Alma’, ‘Sosyal ve Siyasal Hayata Katılım’ ana başlıklarından oluşan masalarda katılımcılar fikir ve önerilerini paylaştı. Toplantıda paylaşılan fikir ve önerilerden hemen uygulanabilecek olanların hayata geçirilmesi, üzerinde çalışılması gerekenler için gerekli çalışmalar yapılarak uygulamalara ya da projelere dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Kongre konusu olan fikir ve öneriler ise bildiri, panel, sempozyum ve atölyeler şeklinde kongrede ele alınacak. Yasa konusu olanlar için gerekli hukuki çalışmalar yapılarak öneri haline getirilip ilgili kurumlara iletilecek ve gelişmeler izlenecek. 2013 yılında “Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri” başlığıyla düzenlenen kongrenin ardından Türkiye’de ilk kez engellilere yönelik oluşturulan stratejik planının güncellenmesinde, toplantıda üretilen fikir ve önerilerden yararlanılacağı bildirildi.

2013’TEN SONRA NELER YAPILDI?
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında düzenlenen kongre ile birlikte kentte engelliye yönelik alınan birçok kararı hayata geçirdi. Engellilere yönelik sosyal desteklerin yanı sıra cadde, meydan ve bulvarlarda bulunan yaya yürüyüş yollarındaki rampalar, engellilerin kullanımına uygun olarak yeniden düzenlendi. Katlı kavşaklarla, yoğun trafik akışına sahip caddeler ve metro istasyonlarında yürüyen merdivenli, asansörlü yaya üstgeçitlerinin yapımı tamamlanıyor.
Görme engelliler için “hissedilebilir yüzey” uygulaması kent geneline yayılıyor. Parklara monte edilen özel dizayn oyuncaklar ve egzersiz aletleriyle engelli yetişkin ve çocukların kent yaşamına rahatça katılması sağlandı. 7 binden fazla rampa ve 50 km hissedilebilir yüzey uygulaması gerçekleştirildi. Tekerlekli sandalyelerin geçişleri için kanaletler üzerinde uygulamalar yapıldı. İzmir’de yaşayan engellilerin, 20 m3’e kadar olan su tüketimlerinde yüzde 50 indirim uygulanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin kent yaşamına aktif olarak katılabilmelerini sağlayan toplu ulaşım düzenlemeleriyle otobüs, metro ve vapurları engellilerin erişimine uygun hale getirdi.
Büyükşehir Belediyesi İzmir Kent Konseyi öncülüğünde, EDAK Ecza Kooperatifi, Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP), Çağdaş Görme Engelliler Derneği ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi işbirliğinde gerçekleşen projeyle, gönüllü eczanelere “sesli ilaç kutuları” dağıtılıyor, ayrıca proje çerçevesinde, ilaçların üzerine Braille alfabesiyle kabartmalı şeritler yapıştırılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here