Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 2.3 büyüyerek beklentileri aştı. Ekonomistler tabloyu şaşırtıcı bulurken, ikinci çeyrek rakamlarının ise siyasi ortama bağlı olarak şekilleneceğini bildirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre, üretim yöntemiyle GSYH, yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre, sabit fiyatlarla yüzde 2.3’lük artışla 30 milyar 89 milyon lira, cari fiyatlarla yüzde 7.8’lik artışla 443 milyar 189 milyon lira oldu.

Türkiye ekonomisi geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.9, yılın tamamında ise yüzde 2.9 büyümüştü. Ekonomistlerin, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentileri ortalaması yüzde 1.6 seviyesindeydi. 2015 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 3 seviyesinde.

TÜİK rakamlarına göre, Türkiye’de ilk çeyrekte mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış GYSH, ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.3 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.4 artış gösterdi.

Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları, 2015 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, cari fiyatlarla yüzde 11.1’lik artışla 316.3 milyar TL, sabit fiyatlarla yüzde 4.5’lik artışla 20.98 milyar TL oldu.

HER ŞEY ANKARA’YA BAĞLI

BGC Partners İstanbul Başekonomisti Özgür Altuğ, CNBC-e yayında, “Açıkcası büyümenin bu kadar yüksek gelmesini beklemiyordum. Şaşırdım. Birinci çeyrek beklentilerden yüksek geldi ama yavaş geçti. İkinci çeyrek bu rakamdan daha düşük gelebilir diyebiliriz ama diğer yandan ikinci çeyrekte daha hızlı bir çeyrek görebiliriz. İkinci çeyrekte yüzde 3’lere yakın bir büyüme oranı gelebilir ama istenen siyasi oluşumlar gelişmezse, rakamlar aşağı inebilir. Beklendiği gibi yıl sonunda yüzde 4’lere yakın büyüme beklenmesin” dedi.

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay ise şu yorumu yaptı: “İlk çeyrek rakamının beklentilerin üzerinde gelmesi, ikinci çeyrek ve yıl sonu beklentileri artırabilir. Ekonomi tarafında düşük büyümeden başka bir sorunumuz yok. Hızlanmayı ikici yarıda bekliyorduk ama siyaset bunun önüne geçti. Yılın ikinci yarısı belirsiz olduğu için piyasalar pozitif rakamların keyfini süremiyor. Ekonomik olarak iyi gelen rakamların hiçbirini fiyatlandırmıyoruz. Eğer işler siyaset tarafından çözülmezse bir tsunami gelebilir. Her şey Ankara’nın elinde.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here