29. Uluslararası İzmir Festivali’nin en renkli gösterisi, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Ekin Dans Topluluğu tarafından AKM’de sahnelendi

LİBRETTOSUNU Prof. Dr. Murat Tuncay’ın yazdığı, anlatıcılığını İbrahim Raci Öksüz’ün üstlendiği ve yönetmenliğini Abdurrahim Karademir ve Şahin Ünal’ın üstlendiği Üç Mehmet’in Dansı destan yazdı. İzmir Valisi Mustafa Toprak ve eşi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, E.Ü. Rektör Yardımcıları ile İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper’in de izlediği gösteri, E.Ü. AKM Yunus Emre Salonu’nu tamamen dolduran izleyicilerin huzurunda yapıldı.

100 DANSÇI GÖREV ALDI

100 dansçının görev aldığı Üç Mehmet’in Dansı gösterisinde Ege’nin ölümsüz Efeleri Atçalı Kel Mehmet Efe, Çakırcalı Mehmet Efe ve Demirci Mehmet Efe’nin yaşantılarından kesitler dansla sunuldu. Özellikle düğün ve kavga sahnelerinde coşku doruğa çıktı. Atçalı Kel Mehmet Efe’yi Salih Karagöz, Çakırcalı Mehmet Efe’yi Mustafa Aykuş ve Demirci Mehmet Efe’yi ise Selim Özyol canlandırdı. Klasik zeybek adımlarına modern bir yaklaşımla yapılan koreografi, yöre kültürünün renk ve zenginliğini yansıtan benzersiz güzellikteki giysi ve aksesuarlar, gelenekselle harmanlanmış modern müzik anlayışı ve dansçıların olağanüstü performansı gösteriyi unutulmaz kıldı. Toplam 110 dakikalık gösterinin sonunda, başta Vali Toprak ve davetli protokol olmak üzere tüm salon Ekin Dans Topluluğu’nu dakikalarca ayakta alkışladı. 29. Uluslararası İzmir Festivali, 16 Haziran 2015 Salı günü Efes Odeon’da yapılacak olan Janusz Olejniczak Resitali ile devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here