EBSO Meclis Üyesi ve Kale markasıyla kauçuk sektöründe üretim gerçekleştiren Ortaklar Kauçuk’un Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Özdanon, firmasının üretimi dolayısıyla atmosfere salınan sera gazlarını sıfırlamak için örnek bir projeye imza attı. Ege Orman Vakfı ile işbirliği yaparak Çeşme Ildır’da 3 bin fidan dikerek Ortaklar Kauçuk Korusunu oluşturacak firma, alışveriş yapan müşterileri adına da dikeceği fidanlarla da koruyu sürekli büyütecek.

İLK ETAPTA 3 BİN FİDAN
Firmalarının üretimi ile ilgili olarak çevreye yaydıkları karbondioksit gazını hesapladıklarını ve bu zararı sıfırlamak için harekete geçtiklerini belirten Ortaklar Kauçuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Özdanon, ilk etapta 3 bin fidanlık koru oluşturarak son 3 yıldır atmosfere yaydıkları sera gazının etkisinin ortadan kaldıracaklarını söyledi.

SERA GAZINI ÖLÇTÜRDÜ
Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ormansız ve ağaçsız toprak vatan değildir’ sözünü de dikkate alarak projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Özdanon, ‘Karbon ayak izi’ insan faaliyetlerinin sonucu atmosfere salınan, küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olarak gösterilen ve karbondioksit (CO2) cinsinden ölçülen sera gazlarının çevreye verdiği zararın ölçüsü. Gelecek Nesillere yaşanabilir bir Dünya bırakmak için Ege Orman Vakfı ile işbirliği yaptık. İstemeden de olsa, doğaya verdiğimiz zararı en aza indirmek istedik. Çeşme Ildır Köyü’ nde 3 bin fidanlık bir proje ile korumuzu oluşturacağız. Yakın bir zamanda koruya ilk fidanlarımızı dikeceğiz. Firmamızdan alışveriş yapan müşterilerimiz adına ağaç dikerek korumuzu büyüteceğiz. Çevreye katkı sağlamak isteyenler isteyenlerin firmamızdan alışveriş yapmaları yeterli” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here