Dün, bugün, yarın…

Yani üç gün…

Birini yaşadık, gördük… Bugünü yaşıyoruz, yarını bekliyoruz, göreceğiz…

Cumhurun başı her konuda olduğu gibi “dünümüze” de müdahale etti ve İstanbul’un fethini işine geldiği gibi ayarlayıp 29 Mayıs’tan, 30’una yürüttü…

Ahali Cumhurbaşkanının bu bir günlük “yürütmesini” hoş karşıladı mı bilemiyorum. Çünkü o yürütme şampiyonu idi; “ne yapsa yeridir” diyenlerin çok olduğu bir toplumda yaşıyoruz!..

Fatih Sultan Mehmet, fetih için gemilerini karadan yürütmüş ya, günümüzün “tek karar vericisi” bunun altında kalır mı? Kalmaz tabi; nitekim kürsüye çıkıp bir ahaliye, bir de tarihi değiştiren Fatih’e bakıp “Biz de her şeyi deniz altından, Marmaray’ımızdan yürütüyoruz!” dedi… Oraya gelenler, Fatih’ in mehteranları ve cenk davullarının da gayreti ile coşup, avazı çıktı kadar bağırdı:

“Yürüt be aslanım, her şeyi yürütmek sana yakışıyor!”

Sonra Fatih gibi, Türkiye’ e çağ atlatan sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Başbakanımızla takvim yapraklarını yani “Dün, bugün bitti, yarınlarımızı dizayn etmek için” Anadolu’nun fethine koştular. Öyle ya, gün dediğin bir bir geçiyor; ne kadar seçimin üzerine yürürsek, takvimleri ne kadar ileri yürütürsek o kadar kârdır diye düşünmüş olabilirler mi acaba!..

Hatta bu yürütme gündeminin içine “gezi olaylarının 2. yılını” da sığdırıp “meydanı boş bulmak” için oraya güle oynaya gidenlerin üzerine yine polisi saldılar! Ellerinde karanfilleri ile gelenler İstiklal Caddesine koştular. İstiklallerini kazandılar mı, kazanmadılar mı bilemiyorum! Ama bildiğim tek şey, Gezi Parkı’nda Zaman gazetesi muhabiri Emre Şencan’ı tokatlayan ve hakaret eden sivil polislerin verdikleri o görüntüler çok kötü idi! İtirazı olan varsa İstanbul valisine, o da gücü yetiyorsa Sn. Erdoğan’ a söylesin!.. Çünkü meslektaşımızı yerlerde sürükleyip darp eden polisler, “bunu bana değil Valimize sorun!” gibi laflar ettiydi!..

Gezi Parkı olaylarının yıldönümünde yine o süreci hatırlatan, olaylara tanıklık edilmesinden üzüntü duyduklarını ifade eden İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen de “Kamuoyunun haber alma hakkı için görev yapan meslektaşımıza yönelik çirkin saldırıyı kınıyorum. İstanbul Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün meslektaşımıza sözlü ve fiili olarak saldıran polisler hakkında gerekli yasal işlemleri yapmasını bekliyoruz” diyerek meslektaşlarının yüreğine su serpti…

Bildiğimiz kadarı ile polisin oradaki görevi, gazetecileri veya vatandaşı tartaklamak değil, tam aksine güvenliği sağlamak değil midir?

Gazetecilerin de kamuoyu aydınlatmak, bilgilendirmek adına görev yaptığını bir kez daha bu kamu görevlilerine hatırlatmaya gerek var mıdır?

Televizyonların ekranlarından hep birlikte seyrettik ve de kulaklarımızla işittik; Erdoğan’ ın Yeni Türkiye’sinde gazeteci bu görevlerini yapmayacak, yapamayacak, hatta patronlar bu doğrultuda gazete çıkaramayacak, yazarlar köşelerinde hür bir şekilde yazamayacak. Tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Can Dündar’a sert eleştirisindeki gibi… Sarf edilen “Bedelini ağır ödeyecekler” sözündeki gibi…

Bu arada İzmirli Meslektaşım sevgili dostum Vecdi Altay’ın internetten geçtiği şu dikkat çekici mesajı da çok önemli ve de tartışmalara açık galiba;

“Bedelini ödeyecek, öyle bırakmam onu diyen’ eski yürütmenin başını, bir yurttaş olarak Cumhuriyet Savcılarına gereğini yapmaları için ihbar ediyorum. Bu ifadelerde ‘Tehdit’ var… Yasalara göre, kimse, kimseyi ‘Tehdit’ edemez. Bu kişi Cumhurbaşkanı olsa da…”

* * *

Evet “Dün dündü! Bugün de bugün!..”

Seçime 5 gün kaldı; Bakalım yarınlarımızın başlangıcı olan 8 Haziran sabahından itibaren “yarınlarımız” nasıl olacak?

Bekleyip göreceğiz; 12 yıl beklemişimiz, 5 gün daha beklesek ne olur değil mi?

Bakalım bizim siyasi “Ütücü” müz bu konuda ne diyecek;

ÜTÜCÜ

Dün ebediyete uğurladığımız TSM’ nün hanımefendisi Behiye Aksoy’un sesi hala kulaklarımızda; diyordu ki, “Başın Öne Eğilmesin/ Aldırma Gönül Aldırma/ Ağladığın Duyulmasın Aldırma Gönül Aldırma”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here