İzmirli iş kadını Selda Atiniz, İnciraltı ve Bahçelerarası’nda bulunan yaklaşık 80 kır düğünü salonunun erkek işletmecilerine rakip oldu. Atiniz, “Farklılığımı organizasyonlarımla göstereceğim” dedi.

Röportaj / Engin Yavuz

İzmirli iş kadını Selda Atiniz, 2012 yılından bu yana ekibiyle fotoğrafçılık hizmeti verdiği kır dügünü salonunun işletmecisi oldu.
Düğün salonu işletmeciliğine ilk kez 2004 yılında başladığını ve uzun yıllar Bahçelievler’deki İzmirspor Düğün Salonu’nu yönettiğini sonradan başka bir iş kurduğunu belirten Selda Atiniz ile İnciraltı’nda işletmeciliğini yaptığı Myra Garden’da görüştük.

MYRA01DEKUPE-CNUYGUN-2Düğün salonu işletmeciğiyle ilgili neler söyleyebilirsiniz, kadın işletmeci olmak ne hissettiriyor?

“Zorlukları olan ama çok yüksek gelir elde edilebilen bir sektör düğün salonu işletmeciliği. İnciraltı ve Bahçelerarası çevresinde yaklaşık 80 kır düğünü salonu var. Nisan ayı sonundan itibaren Ekim ayı başına kadar hepsi çok yoğun çalışıyor ve çok talep var. İzmir’de böyle isim yapmış bir mekanın işletmecisi olmak zor ama geçmiş yıllardaki deneyimlerime güvenerek başarılı bir yaz sezonu geçireceğimize inanıyorum. Sanırım 80 kır düğünü salonu arasında tek kadın işletmeci benim ve farkımızı bütün konuklarımıza hissettireceğimi biliyorum.”

BÜYÜK REKABET VAR

Ne gibi zorluklar yaşanıyor bu sektörde?

Çok sayıda olduğu için büyük bir rekabet var. Dolu bir sezon geçirmek ve daha çok müşteri elde edebilmek için fiyatları çok düşürüyorlar. Fiyatlar düşünce doğal olarak kalite de düşüyor. Bazen müşteri gelip düğün için bir yıl önceden anlaşma yapıyor, sözleşme imzalıyoruz. Kendisi için uygun bir fiyat veriyoruz. Aradan geçen sürede ekonomik şartlar ne olursa olsun bizde fiyat değişmiyor. Basit bir örnek vermek gerekirse, düğün için sözleşmeyi yaptığımızda bir kilogram domates 1 lirayken, şimdi 6 lira olduysa bu bizim maliyetimizi tabii ki etkiliyor ama biz sözleşmede ne yazıyorsa o fiyattan çalışıyoruz. Biz uygun fiyatlarla müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi prensip edindik. İnanıyorum ki başarılı da olacağız.

İşletmenizden söz eder misiniz bize?

Yazlık bölümümüzün yanı sıra kışlık bölümümüz de var. Geniş ve modern bir mutfağımız çok nitelikli aşçılarımız var. Müşterilerimize sunduğumuz ne varsa kendi mutfağımızda hazırlıyoruz. Ayrıca çok kaliteli, eğitimli ve güleryüzlü bir servis ekibimiz var. Yalnızca düğünler için hizmet vermiyoruz. Myra Garden, okulların mezuniyet törenleri, firmaların lansman etkinlikleri, kına geceleri, sünnet eğlenceleri ve bayi toplantıları için de hizmet veriyor. Harika bir onkestramız var. Müşterinin talebine yanıt verebilecek çok geniş bir repertuara sahipler. Kimi zaman düğün sahipleri klasik düğün müziği istemez. Biz bize gelen her talebi karşılayacak birikime sahibiz. Kimi düğün sahipleri ya da yakınları bazen şarkıları kendileri söylemek istiyor. Böyle bir durumda da orkestramız kendilerine eşlik ediyor. Özetle fotoğraf çekimleri ve servis hizmeti de dahil olmak üzere yaklaşık 50 kişinin geçimini sağladığı bir tesis burası ve burada çalışan herkesin mutlu olması için hep birlikte en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

HER KESEYE UYGUN

Diyelim ki biz yakında düğün yapacağız ve sizinle görüşmeye geldik, hangi koşullarda ne kadar ödeme yapmamız gerekir, ortalama bir düğünün maliyeti nedir?

MYRA08-kopyaPaket fiyatlarımız var. Menülerimiz farklı. Et menümüz var, tavuk menümüz var, balık menümüz var, kokteyller için farklı menümüz var. Zaten bize gelen bütçesini görüşme sırasında belli ediyor. Kendilerine farklı seçenekler sunuyoruz. Bu görüşme sırasında kafasındakileri netleştirip buradan öyle ayrılıyor. Örneğin yemekli düğünlerde piliç menü kişi başı 65 liradır. 300 kişilik bir düğünün maliyeti yaklaşık 20 bin liraya ulaşıyor. Ama farklı seçenekler sunduğumuz müşterilerimiz için 10 bin liralık düğün organizasyonlarımız da var, eğer hafta içi olursa pasta ve meşrubattan oluşan ikramla 7500 liraya da düğün organizasyonu yapıyoruz.

Bu işletmenin fotoğraf hizmetlerini de sürdürmeye devam edeceksiniz sanıyorum.

Fotoğraf konusunda Atölye Cumartesi adıyla 10 kişilik bir ekiple burada hizmet veriyoruz. Fotoğrafçılarımız var, kameramanımız var, baskı yapan arkadaşımız var, talep olursa fotoğrafları işleyen arkadaşlarımız var. Bu arada işletmenin arka kısmında yeni büyük stüdyomuzun yapımı da sürüyor. İzmir için doğum fotoğrafçılığı dahil bütün fotoğraf hizmetlerini de Myra’daki stüdyomuzdan vereceğiz.

İFTAR MENÜSÜ VAR

Yakında Ramazan ayı başlıyor, Ramazan ile ilgili bir düzenleme düşünceniz var mı?

Ramazan ayı boyunca genellikle düğünlere ara verilir. Biz de bu süreci iftar yemeği organizasyonlarıyla değerlendireceğiz. Ramazan’a özel menü hazırladık. Zeytin tabağı, hurma tabağı, Topkapı usülü tavuk, mevsim salatası, mevsim meyvesi ve meşrubatlardan oluşan menüyü 25 liradan servis edeceğiz. Yemek boyunca Ramazan ayının ruhuna uygun müziğimiz de olacak. Eğer toplu talep olursa Ramazan gecelerini semazen gösterileriyle de renklendirmeyi düşünüyoruz.

MYRA13ATÖLYEMİ BÜYÜTTÜM

2009 yılından bu yana profesyonel fotoğrafçılığı da sürdüren Selda Atiniz’e fotoğraf konusundaki hedeflerini de sorduk.

Doğum fotoğrafçılığı konusunda artık İzmir’de isim yapmış biriyim. Bu işe ilk başladığımda bir yıl boyunca İzmir ve çevresindeki sağlık kuruluşlarına kendimi tanıtmak için uğraştım, hastaneleri tek tek dolaşıp doktorlara, hemşirelere broşürlerimi, kartvizitlerimi dağıttım. Facebook sayfamı sürekli olarak güncelledim. Ofisim yoktu. İşlerimi hep evden yürüttüm. Bir süre sonra hastanelerden telefonlar gelmeye başladı. Oluyor bu iş dedim ve yola koyuldum. Hiç mola vermeden çalışıyorum şimdi. Doğumhanelerde aileden biri gibiyim ve çalışırken çok mutluyum. Hatta doğuma girerken öncelikle yanında beni isteyen müşterilerim var. İzmir’de 15 hastane var hepsinde beni doktorlar da hemşireler de hastane yöneticileri tanıyor. İşin kapsamı genişlediği için artık ben tek başıma yetemiyorum, ekibimle birlikte çalışıyorum. Niyetim Atölye Cumartesi’yi Türkiye’nin farklı noktalarında şubeleri olan bir kuruluş haline getirmek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here