Büyükşehir, üreticilerle yaptığı sözleşmelerin dördüncüsünü İğdeli ve Çevre köyleri kooperatifiyle yaptı. İğdeli Kooperatifinden bu yıl kaşar, tulum ve beyaz peynir alımı yapılacak

Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilerin desteklenmesi amacıyla Türkiye’de “sözleşmeli üretim” modelini uygulayan ilk yerel yönetim olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Nisan ayı sonundan beri yaptığı sözleşmelerle üreticinin yüzünü güldürdü. 29 Nisan’da Bayındır’da çiçek, 16 Mayıs’da Tire’de süt, 17 Mayıs’da Ödemiş Bademli’de “Fidan, Ağaç, Yoğurt, Ayran ve Zeytinyağı” alım sözleşmesi yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, dördüncü sözleşmeyi İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile “Kaşar, tulum ve beyaz peynir” alımı için imzaladı. Bayram havasında gerçekleştirilen törende İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Top ile birlikte protokole imza atan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; 27 yaşına kadar çiftçilik yaptığını, üreticinin ne tür sıkıntılar yaşadığını bu nedenle çok iyi bildiğini söyledi.

TARIM SUYU MÜJDESİ
Bütünşehir yasası ile belde ve köylerin kalkarak mahalle olduğunu hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “‘Bu sefer biz çiftçiyi, kırsalı nasıl destekleyeceğiz” diye düşündük. 2004 yılındaki yasadan sonra uygulamaya başladığımız tarım suyu tarifesi vardı. Normal ev tarifesinin dörtte biri oranındaydı ve limit yoktu. Geçtiğimiz mecliste dörtte bir olan tarım suyu parasını 8’de bire düşürdük. 90 kuruş olan suyu 43 kuruş yaptık. Limiti yok istediğin kadar kullan.Bunu niye yaptık? Köyde her evde bahçe var, hayvan var. Bunları sulaması gerekiyor.Ev suyundan karşılayamayız. Bunla tarım sürsün diye bir uygulama yapıyoruz” dedi.

MİS GİBİ SİYASET KOKUYOR
Öte yandan yerel bir kanalda canlı yayınlanan programa katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çarpıcı açıklamalar yaptı. Kocaoğlu, İzmir Körfezi için 2 yıldır bekledikleri ÇED’e ilişkin; “15 Mayıs 2013’te müracaat etmişiz. AKP’li belediyenin projesi olsaydı 20 Mayıs’a kalmaz; şu anki haliyle ÇED raporunu alırdı. Ankara’da aynı koridorda üç müdür bir araya gelip bunu konuşmuyorsa bunu normal süreç olarak değerlendirmek zafiyetine kapılmamak gerekiyor. Bu mis gibi siyaset kokuyor…” dedi.

HEDEF ŞAŞIRTMAYA ÇALIŞIYORLAR
Programda sorulan, “Başbakandan, bakanlara, milletvekillerine kadar İzmir’de neden hedefte siz varsınız” sorusuna yanıt veren Başkan Kocaoğlu, bunu İzmir’e gerektiği gibi yatırım yapmayan AKP’nin bir hedef şaşırtması olarak yorumladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here