Azime Akbaş Yazıcı, resim ve yazıyı iki kardeş gibi görüyor. Bu iki sanat dalıyla uğraşmasına dair Yazıcı, “Çizgilerim, renklerim ve yazılarımla direniyorum. Direnç, sanatla büyüyor“ diyor

Röportaj: Neslihan PERŞEMBE

Ressam ve yazar Azime Akbaş Yazıcı‘yı tanıyorsanız kedileri, ağaçları, çocukları da tanıyorsunuzdur. Kedileri, ağaçları ve çocukları tanıyan, bir insana ve doğaya zarar verebilir mi? İşte böylesine duyarlılıklarla yaşamını sürdüren bir kişi Azime Akbaş Yazıcı. Yeri geldiğinde sonuna kadar direnen Yazıcı, “Direnç, sanatla büyür. Kavga ederek, haykırarak değil, çizgilerimin, renklerimin, yazılarımın içine sevgi katarak direniyorum. Resim ve yazı benim için iki kardeş“ dedi. Öğrenim hayatı doğduğu Yalova ve İstanbul’da geçen Yazıcı, Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olmuş. Uzun yıllardır İzmir’de yaşayan Azime Akbaş Yazıcı’nın şiir ve denemeleri çeşitli sanat dergilerinde yayınlandı ve yayınlanıyor. Resim dünyasıyla edebiyatı şiirsel bir biçimde harmanladığı İlya Yayınları’ndan NefesTen ve Nezih-er Yayınları’ndan Denizler Geçti Gökyüzümden adlı iki kitabı olan Yazıcı, çok sayıda kişisel ve karma sergi açtı. Azime Akbaş Yazıcı’nın Kanatlı Kediler Ülkesinde Ağaç Olmak adlı resim sergisi, Alsancak’ta yer alan Kedi Kültür Sanat Merkezi’nde yarın sona erecek. Kediler ve ağaçlarla yaşamın yorumlandığı bu bu sergiyi mutlaka görün derim. Ressam ve yazar Azime Akbaş Yazıcı, Benim İzmirim’e konuk oldu.

Çocukken size “Büyüyünce ne olacaksın?“ diye sorulduğunda cevabınız ne olurdu?

“Akademiye gideceğim“ derdim. “Akademide ne yapılıyor?“ diye sorduklarında da, “Orada resim yapılıyormuş“ diye cevap verirdim. Bunu bir yerden duymuşum. Resim yeteneğim ilkokulda keşfedilmişti. Yarışmalarda ödüller alıyordum.

Resim sanatına sizi yönlendiren biri oldu mu?

Annemin etkisi oldu. Biz dört kardeştik. Evin içinde yeğenler, kuzenler bir sürü çocuk olurduk. Bazen annem evde kaybolurdu. Bir gün annemin peşine takıldım. Merdiveni dayayıp tavanarasından çatı katına çıktığını gördüm. Eskiden Hayat dergisinin arasından ünlü ressamların posterleri çıkardı. Annem o posterleri çatı katının duvarlara yapıştırmış, bu ortamda resim yapıyordu. Bu resimleri hiç bizimle paylaşmamıştı. Annemin resim yaptığını keşfettiğimde 5 yaşındaydım. Bu durumdan çok etkilendim. Çok başarılı bir öğrenci değildim ancak resim yeteneğimden dolayı öğretmenlerim kanaat notlarıyla beni desteklerdi.

Mimar Sinan Üniversitesi resim bölümündeki eğitiminiz Türkiye’nin hangi dönemlerinde geçti?

79-80 döneminde girdim. İstanbul’un olaylardan alev alev yandığı bir dönemdi. Kurşunlar kulağımızın yanından geçiyordu. Atölyeye geldiğimizde bir arkadaşımızın olmadığını görüyor, kim vurduya gittiğini öğreniyorduk. Belediye otobüslerinden farklı fraksiyonlara sahip gençler, elimizden, kolumuzdan tuturak bizi indiriyordu. Hayatta kalmaya çalışarak üniversiteye gidiyorduk. Çok zor bir dönemdi. Yalova, İstanbul’a ne kadar yakın olursa olsun, küçük bir kasabaydı. Böyle bir yerden İstanbul’a gidince babam, “Resim, çocukluğundan bu yana idealin olmasaydı, bu yangının içine seni göndermezdim“ demişti. İki yıl önce yitirdiğim babamın bu sözünü hiç unutamam.

Akademide hangi atölyeden mezun oldunuz? Aldığınız eğitimin en belirgin özelliği neydi?

Adnan Çoker atölyesinden mezun oldum. Adnan Çoker’in resimlerine bakmıştım, mor ve siyah çalışıyordu. Mor da benim tutkumdu. O açıdan Çoker’in atölyesini seçtim. Sonra çok sevdim hocamı. Akademide çok eleştirel ve disiplinli bir eğitim alıyorsunuz. Hocalar beğenmediğinde resimlerimizi yerle bir edebiliyor. Ya resme küseceksiniz ya da devam edeceksiniz. O yüzden sanatın her dalının eleştiriye açık olması gerektiğine inanıyorum. Eleştiri geliştirir. Akademi eleştiriye açık bir yerdi.

Yapıtlarınızda ağaçlar vazgeçilmez temanız. Ağaçlarla olan bu bağ nasıl kuruldu?

Çocukken elma bahçelerimiz vardı. Babam her gece uyumadan önce bize bir tepsinin içinde dört bardak süt getirdiği zaman, bazen havalar kurak giderdi. O zaman babam bize, “Çocuklarım dua edin yağmur yağsın, kardeşleriniz suya ihtiyacı var“ derdi. Elma ağaçlarımız da kardeşlerimizdi. Bu nedenle ben, ağaçları hep kardeşim gibi gördüm.

Bu anlamda ağaçları kardeşi gibi görenlerin direndiği Gezi olaylarıyla ilgili resimleriniz de var bu serginizde.

Gezi olayları babamın ölümünden bir ay sonra başladı. Gezi olayları başladığında, “İyi ki babam görmedi“ dedim. Çünkü babam, bir ağacın ne olduğunu, nasıl büyüdüğünü, emekle nasıl su verildiğini, sevildiğini, konuşulduğunu öğretti bize. Babam için bir ağacın kesilmesi, binlerce ağacın kesilmesi demekti. Gezi olaylarında gencecik fidanlarımız öldü. Tüm bu yaşananlar tabi ki resmime de yansıdı. Kediler ve ağaçların buluştuğu bu sergimde, bir direniş var. Direnç, sanatla büyür. Çizgilerimin, renklerimin, yazılarımın içine sevgiyi katarak direniyorum

Kedilerle olan bağınız ağaçlar gibi çocukluk döneminizde mi kuruldu? Ağaçlar gibi kedilerde de babanızın etkisi oldu mu?

Evet çocukluk dönemimde babamın etkisiyle bu bağ kuruldu. Babam çocukken ölümden dönmüş. Türkiye’de kuduz olaylarının görüldüğü dönemde babam beni, birkaç kere kuduzla ilgili bir filme götürdü. Ben hep kedileri, babamdan gizli sevmek zorunda kaldım. Babam bir gün işten gelirken, “Ellerini elbisenin altından çek“ dedi. Yere dört tane kedi yavrusu düştü. Babam beni, her zaman kedilere karşı uyardı. O uyardıkça kedileri daha çok sevdim. Bugünlerde alerjik bir astım rahatsızlığı yaşıyorum. Doktor, “Kediler evden gidecek“ dedi. Günlerce ağladım. Çok ağlayarak kedilerimi başkalarına verdim. Kedilerim olmadan yaşamayı bilmiyorum. Ay yüzlü çocuk/uzanıp dağların üzerine/iki damla düş biriktirir/kedilerin öyküsüne.

Çocuk ve resim ilişkisi hep güçlüdür. Siz uzun yıllardır sadece çocuklarla resim çalışıyorsunuz. Neden çocuklar?

Çocukların hepsi ressam. Yönlendirilmelerine gerek yok. Ben çocukları aramıyorum. Onlar gelip beni buluyor. Onlarla aramda hiç yaş farkı yok ve bana çok şey öğretiyorlar. Renklerin içine giriyoruz, masallar okuyoruz, eğleniyoruz, bahçe suluyoruz, müzik dinliyoruz. Beraber büyüyoruz. Sadece resim çalışmıyoruz. Her sene bir sergimiz oluyor. Çocukların gözlerine baktığınız zaman dünyanın bozulmamış halini görüyorsunuz. Bazen anne ve babalar, “Evde biye bu kadar güzel resim yapamıyor?“ diye soruyorlar. Ben atölyemde onlara öylesine güven veriyorum ki, ortaya güzel resimler çıkıyor. Boyalar, fırçalar, tuval, şövale, ortam onların. Dökmek, saçmak gibi kaygıları yok.

İlya Yayınları’ndan NefesTen ve Nezih-er Yayınları’ndan Denizler Geçti Gökyüzümden adlı iki kitabınızda duygu ve düşüncelerinizi yoğun bir şekilde şiirle harmanlıyorsunuz. Toplumsal olayları katıyorsunuz. Üretim sürecinde resim ve edebiyatın buluştuğu ve ayrıldığı noktalar neler oldu?

Resimlerimin içinde ne varsa, kitaplarımda da o var. İlk kitabım NefesTen’de üst metinler küresel felaketler üzerine. Alttaki açılımlarıysa haksızlıkların, çocuk gelinlerin, doğanın harap edilmesinin, aşkın, kedilerin, ağaçların her şeyin içinden bir parça var kitabımda. Denizler Geçti Gökyüzümden’de de kısa metinler yazdım. Ancak beni besleyen yine şiir oldu. Denizler Geçti Gökyüzümden’de martılar, denizler, gemiler, balıklar; maviliklerin dünyasında okurları gezdiriyorum. Darağacındaki gençleri anlatıyorum.Yeni kitabım da yakında okurlarla buluşacak.

Tuvalinizdeki İzmir nasıl?

İzmir çok güzel bir resim. Benim doğduğum toprak gibi. İzmir’den öte Ege topraklarına kendimi çok ait hissediyorum. Çok doğurgan, kendine has, hoşgörülü, sıcakkanlı. Benim tuvalimdeki İzmir’de bir martı ve martıyı seyreden bir kedi hep var.

Yapıtlarınızda bu özgün dile ulaşma süreci ve son serginiz Kanatlı Kediler Ülkesinde Ağaç Olmak’a dair neler dersiniz?

Özgün bir dile ulaşmak zorlama ile olmaz. Birçok unsuru bir araya getirmeniz ve çalıştığınız sanatı sevmeniz önemli. Ben süreç resimleri çalışmayı seviyorum. Kedi Kültür Sanat Merkezi’ndeki Kanatlı Kediler Ülkesinde Ağaç Olmak adlı sergimin çalışmasına 2008 yılında başladım. Aralıklarla devam etti. Önceleri ağaçlar büyük, kediler küçüktü, süreç içinde resimlerimde kediler büyüdü, ağaçlar küçüldü. Resimlerdeki kedi, benim gözlemimi anlatıyor. Aslında o resimlerdeki kedi benim. Evreni, toplumsal olayları, bir kedinin gözüyle izliyorum.

Resim çalıştığınız çocuklarla açtığınız sergilerde sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyorsunuz. Bu doğrultuda neler yaptınız?

Çocuklarla açtığımız her serginin gelirinin yarısı bir derneğe bağışlanıyor. Diğer yarısı çocuklara harçlık oluyor. Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği, Kemik İliği Transplantasyon Vakfı ve bu sene de TÜRGÖK Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’na resimlerin gelirleri bağışlandı. Bu bağış bilincine çocuklar yavaş yavaş alıştı. Bir değer üretiyorsanız, güzel bir amaca hizmet etmeli diye düşünüyorum. Çocuklar ilk başta ağlayarak, ‘Ben resmimi satmayacağım’ diyordu. Bu seneyse, ‘Hangi kardeşimize yardım edeceğiz?’ diye resim yapıyorlar. Çocukların sosyal sorumluluk bilinciyle büyümelerinden güzel bir şey olamaz.

Bir ressam olarak hayalinizdeki İzmir nasıl?

Resim ya da diğer sanat dallarına dair sergilerin ücretsiz olduğu bilinmiyor. Sanatın toplumun her kesimiyle buluşturulmasında bir yetersizlik var. Serginizi bir okulun sergi salonunda da açıp öğrencilerle buluşturmalısınız. Okulların nasıl kitaplığı varsa, duvarlarına da gerçek resimler asılmalı. Mustafa Urcan İlköğretim Okulu’nda bir dönem ücretli resim öğretmeni olarak çalıştım. Her sene yılsonunda sınıflardan bir, iki çocuğun resmi sergilenirdi. Evde 70’e 100 boyutunda bir resme başladım. Bu resmi okula götürdüm. 24 sınıfa derse giriyordum. 30 kişilik sınıflardan tüm öğrenciler parmaklarını farklı renklere banarak tuvale değdirdi. Bu resim sergilendiğinde tüm öğrenciler sergiye geldi. Çocuklar yapıtlarını görünce sergilere geliyor. Onları sanat galerine çekmek için böyle çalışmalar yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here