Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hollanda kriziyle ilgili konuştu. “Kavga etmek, birbirimize ağır laflar etmek istemiyoruz” diyen Kılıçdaroğlu,” Diline hakim olamayan, devleti iyi yönetemez” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hollanda ile kavga ettiler. Diline hakim olamayan, devleti iyi yönetemez. Şimdi, büyük bir ayrışmayı yarattılar Avrupa’da. Telefonlar yağıyor, ‘Biz burada zor durumdayız’ diye. Dış politikada, dikkatli bir üslup kullanmak lazım” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Aydın’da sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla bir araya geldi. Nazilli Ahmet Şensan Salonu’nda hitap eden Kılıçdaroğlu, Türkiye’de birlikte ve huzur içinde yaşamak istediklerini vurguladı.

KUTUPLAŞMA İSTEMİYORUZ
Kılıçdaroğlu, “Kutuplaşma istemiyoruz. Kavga etmek istemiyoruz. Birbirimize ağır laflar etmek istemiyoruz. Dikkat buyurunuz. Son konuşmalarda doğrudan beni hedef alıp, namusumuza ve haysiyetimize dahi saldırdılar. Ağzımdan tek bir laf kötü kelime çıkmadı ve çıkmayacak; çünkü ben bu ülkeye hizmet etmek istiyorum. Bu millet, kavgadan bıktı. Ayrışmadan bıktı. Neredeyse birbirimize selam vermeyeceğiz. Bizim ülkemiz güzel bir ülke. Birlikte, kavgasız yaşamak istiyoruz” diye konuştu. Anayasa değişikliğinin bir parti meselesi değil, memleket meselesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Partinin genel başkanı, başkan seçildi. AYM’nin 15 üyesinden 12’sini tayin edecek. Hakimler Savcılar Kurulu’nun 12 üyesinden 6’sını tayin edecek. O zaman bu mahkeme, siyasi bir mahkeme olmaz mı? Yargı, siyasallaşmaz mı? Bir partinin genel başkanı, hakim tayin ederse o hakime başka bir partinin üyesi güven duyar mı? Duymaz. Bu modelde, hakimler tarafsız ve bağımsız olmayacak. Adalete, adliyeye siyaset girmiş olacak. Adliyeye siyaset girerse adalet ölür” dedi.

BİRLİKTELİK VURGUSU
Birlikte yaşamanın temel şartının, toplumu ayrıştırmayan bir anayasa olduğunu savunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Anayasanın toplumu ayrıştırmaması, bölmemesi lazım. Anayasa, benim de anayasam; benim gibi düşünmeyenin de anayasası olacak. Benim haklarımı güvence altına alacak. Yeni modelde, başkan istiyorsa bir kararname ile OHAL ilan edebilir. Meclis’ten yetki almaya gerek yok, kaldırıyorlar onu. Meclis’in gücü elinden alınıyor. Bir kişiye veriliyor. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmaz. Hepimiz aç kalırız. Kimse yatırım yapmaz. Bir iş adamı yatırım yapıyorsa hukuk güvenliği, can ve mal güvenliği olduğu için yatırım yapar. Siz istediğiniz adamın malına el koyarsanız adam niye yatırım yapsın? Yabancı sermaye de gelmez”

Telefon yağıyor

Hollanda ile yaşanan diplomatik krize ilişkin de açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Hollanda ile kavga ettiler. Diline hakim olamayan devleti iyi yönetemez. Bana kim geldi biliyor musunuz? Karadeniz’den iş adamları. Dediler ki ‘Biz fındığımızın büyük kısmını Avrupa’ya satıyoruz. Bunlarla kavga edersek fındığı alacak adam bulamayacağız’: Evet. Şimdi en çok tedirgin olan orada yaşayan işçi kardeşlerimiz. Niye işçiler Almanya’ya, Fransa’ya, Hollanda’ya gitti. Daha iyi hayat şartlarını yakalamak için gittiler. Oralarda para kazanmak kolay mı? Gidin bakın hangi şartlarda çalışıyorlar. Şimdi büyük bir ayrışmayı yarattılar Avrupa’da. Telefonlar yağıyor, ‘Biz burada zor durumdayız’ diye. Dış politikada dikkatli bir üslup kullanmak lazım. Dış politika öyle kavga edecek bir üslup değildir”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here