İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu’nda gazeteciliği ve kadın olmayı anlattı

Umut KARAKOYUN / İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Kadın Girişimciler Kurulu’na konuk olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (İGC) Misket Dikmen’, kadınlara kendi ‘öyküsünü’ ve gazeteciliğe dair anılarını anlattı. Dikmen, konuşmasının satır aralarında ilginç itiraflarda da bulundu. Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayşe Öztezel, “Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki gazetelerde kadınların temsili yüzde 16.5’tir. Medya veya inşaat sektörü olsun hiç fark etmiyor. Tüm alanlarda kadın istihdamının artması gerekiyor” dedi.

90-60-90 OLMADIM

İGC Başkanı Misket Dikmen ise kadınlarla şunları paylaştı: “Bir gün gazetede bir mayolu kadın fotoğrafı gördüm. Fotoğrafın altında, ’90- 60 – 90’ım spiker olmam için hiçbir engel yok’ yazıyordu. Sonra aynaya baktım ‘hiçbir zaman bu ölçülerde olamayacağım’ dedim. Ama asıl önemli olan bu değil, donanımdı. Kadınların cemiyet yönetimlerine gelmesi devrimci bir şey. Kadın medyada meta olarak görülmekten kendini kurtaramıyor. Çünkü erkek egemen. Bu egemenliği hem yazılı hem görsel medyada değiştiremediğimi sürece, o dili değiştiremediğimiz sürece hiçbir şeyi değiştiremeyeceğimiz kesindir. Türkiye’de kadın cinayetlerindeki vahşet gazetelerde gözler önüne serilirken, son yaşadığımız savcı olayında görüntülerin insan hakları bağlamında yasaklanması nasıl bir çifte standardın olduğunu gözler önüne seriyor.”

Başkan Dikmen, ayrıca henüz 1.5 günlük evliyken Hakkari’ye göreve gittiğini belirterek ‘evliliğimden hayır gelmeyeceği balayımdan belliydi’ dedi.

TÜRKİYE ÖZGÜR DEĞİL

Basının iktidar tarafından tek taraflı dizayn edildiğini vurgulayan Dikmen; “Anayasa’nın 28’inci maddesi ‘basın hürdür sansür edilemez’ der. Ama bu madde nasıl bir halde görüyoruz. Türkiye basın özgürlüğü açsısından çok zor günler yaşıyor. Dünya bu görüntüyü dehşetle izliyor. Daha önce yarı özgür olan ülkeler arasındaydık. 2014 yılı ile birlikte özgür olmayan ülkeler arasında yerimizi aldık. Düşüncenin engellendiği her alan bizim konumuzdur. Dolayısı ile bu engelleri yenmemiz için kadın ya da erkek olmamızın hiçbir önemi yok” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here