Çanakkale Zaferi’nin 102. yılı anma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 16 Nisan’da yapılacak referandumundan bahsetmesi dikkat çekti. Erdoğan törene katılanlara “Evet’ diyecek misiniz?” diye sordu

Çanakkale Valiliği tarafından 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen Çanakkale Zaferi’nin 102. yılı anma törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, törenin açılış konuşmasında 16 Nisan’da yapılacak anayasa referandumundan bahsetmesi dikkat çekti. Törene katılanlara “16 Nisan’da ‘evet’ diyecek misiniz?” diye soran Erdoğan, “15 Temmuz’da darbecilerin karşısına aslanlar gibi dikilen bu milletin önünde kim durabilir? Şahadeti göze almış insanların elde edemeyeceği hiçbir başarı yoktur. Milletimize şükran borcumuzu ödemek için 14 yıldır çalıştık çalışıyoruz. Şimdi hedefimiz Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmektir. 16 Nisan’daki referandumla tarihi bir yönetim değişikliği teklif ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tercüme falan değildir, yerlidir, millidir. Bizim gayemiz Çanakkale’de yedi düvele meydan okuyan dönemin en modern ordularını dize getiren tarihin akışını değiştiren ecdadımıza layık olabilmektir. Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk değil son devletimizdir.” dedi.

MİLLETİ KAÇAR SANDILAR

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Sınırlarımız dışından bize saldıran teröristleri de Fırat Kalkanı ile imha ettik. Bu ülkenin teröristlere ve arkalarındaki güçlere verecek tek bir karış toprağı yoktur. İşte bunun için her fırsatta Rabia diyoruz. Gençler tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. İşte bu bizim Rabia’mızdır. Bölünmeyeceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. İşte gücümüzü buradan alıyoruz. Bu şekilde de olmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’da kanlı bir darbe girişimiyle hedeflerine ulaşmaya çalıştılar. Bu milleti kaçar sandılar. Ellerini kollarını sallayarak ülkeyi teslim alacaklar sandılar. Milletimiz o gece FETÖ ihanet çetesi mensuplarını derdest etti. Şimdi hepsi mahkemelerde. Her şeyi inkar ediyorlar. İstedikleri kadar inkar etsinler. Ortada 2193 gazimiz, 249 şehidimiz, işgal edilmek istenen bir devlet var.”

İDAM TALEBİ

İdam tartışmalarına da değine Erdoğan, “O gece dökülen kanın sorumlusu, silah arkadaşlarına kurşun sıkan kim? O katiller ve destekçileri hak ettikleri cezayı alacaklar. Merak etmeyin, 16 nisan’dan sonra parlamento inşallah onlarla ilgili idam talebinizin de gereğini yapacaktır. George, Hans ne diyecek? Bunların hiçbirisi bizi ilgilendirmez. Halk ne diyecek, hak ne diyecek bizi bu ilgilendirir.” dedi.

Hayırcılara terörist yakıştırması yaptı

Hayırcılarla terör örgütlerini yine aynı kefeye koyan Erdoğan, “Terör örgütleri ve ana muhalefet partisi yeni sisteme karşı çıkıyor. Hollanda yönetimi Dışişleri Bakanımın uçuş iznini iptal ediyor. Bayan Bakanımı Hollanda’ya sokmuyor. Atlarını, itlerini benim oradaki vatandaşlarımın üstüne sürüyor. Almanya Şansölye’si de onun yanında yer aldığını söylüyor. Yazıklar olsun sizlere! Al birini vur ötekine. Ne yaparsanız yapın, bu milleti yolundan çeviremeyeceksiniz. 16 Nisan’da benim milletim en güzel cevabı sandıklarda demokratik bir şekilde verecektir” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here