Küresel ısınma deyince aklınıza ilk olarak ne geliyor?
Gezegenimizde hava sıcaklıklarının her yıl biraz daha artması?
Sera gazları, fosil yakıtlar vs.?
Kutuplardaki buzulların erimesi?
Dünya çapında iklimlerin değişmesi?

* * *

‘Bir kutup ayısının, alışkanlıklarının dışına çıkarak bir yunusu yemesi’ne ne dersiniz?
Küresel ısınmayla bunun ne alakası var demeyin hemen. Birebir alakalı.
Livescience.com’da yayınlanan bir makaleye göre küresel ısınma nedeniyle, beyaz burunlu yunuslar artık, Kuzey Buz Denizi’nin, daha önce hiç gitmedikleri kadar kuzeyine yüzüyorlar.
Burada alışık olmadıkları buzulların arasına sıkışıp kalıyorlar.
Yine küresel ısınma nedeniyle yiyecek kaynakları hızla tükenen ve nesilleri tehlike altına giren kutup ayıları, buzların arasına sıkışan yunusları avlıyor.
İşin daha vahimi, kutup ayılarının ihtiyaçlarından fazla yunusu tüketmeye başlamaları. Yiyecek depoluyorlar. ‘Ne olur, ne olmaz’ hesabı. ‘Ya bir daha yiyecek bulamazsam’, kaygısı…

* * *

İnsanoğlu olarak daha çok gelişelim, daha çok rahatlayalım; teknolojide, sanayide, bilimde uzay çağını yakalayalım diye, ama en çok da bir grup insan daha çok kazansın diye doğaya verdiğimiz zararın cevabıdır küresel ısınma. Dünyanın ve doğanın dengesini bozmanın faturasıdır. Bugün buzullar, kutup ayıları ve yunuslar çilesini çekiyor belki ama yarın bizler de, hem de daha şiddetli bir şekilde ödeyeceğiz bu faturayı.
Değişen iklimler nedeniyle gıda ve su kaynaklarımız, uğruna savaşacak denli azaldığında, belki bizler de kutup ayısının çaresiz aç gözlülüğü içinde, ya da yunuslar gibi zavallı bir durumda olacağız.

* * *

Bilim insanları “halen çok geç değil” diyor.
Ülkeler doğaya, dünyaya, atmosfere verdikleri zararı minimuma indirecek politikalar izlerse, insanlar da bireysel çabalarıyla zararlı tüketimi azaltabilirse dünyaya kendini yeniden şarj etme, doğaya kendini onarma fırsatını verebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here