Seçimlerden bu yana bir hafta geçti. Bu süreç içersinde algılanan sonuçları, gelişmeleri ve bu hafta olacakları şöyle değerlendirebiliriz.

Birincisi, her partinin sonuçları kendi hanelerine başarı olarak kaydetmelerine karşın, seçimlerin galibi, içinde özgürlük, barış ve demokrasiyi yoğun olarak barındıran GEZİ RUHUDUR. Topluma bir demokrasi dersi vermiştir.

İkincisi, Erdoğan’ın, 1974 demokrasi yaşantımıza “TARİHİ YANILGI” olarak geçen CHP-MSP koalisyon hükümetinin iki mimarı Deniz Baykal ve Oğuzhan Asiltürk ikilisinden Baykal’la görüşmesidir.

Bu görüşmede hiç kuşku yok 1990 yılında Deniz Baykal ve Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay’ın hazırladıkları KÜRT RAPORU’nun ana felsefesinin ÇÖZÜM SÜRECİNE ne gibi katkı sağlayabileceği de ele alınmıştır.

Üçüncüsü, bir koalisyon hükümetine karşı çıkan partinin siyaset sahnesinden silinebileceğinin ortaya çıkmasıdır.

Bunu önleyecek politikaları saptamak için partiler toplantı üzerine toplantı yaparken, CHP öncelik alıp, 7 Haziran 2017 tarihinde seçimi öngören bir “DEMOKRASİ MANİFESTOSU” hazırladı.

MHP ve HDP’nin de seçim bildirgelerinde yer alan asgari ücret, emeklilerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi, çiftçiye mazotun bir buçuk liradan satılması, yolsuzluk ve faili meçhul cinayetleri soruşturmak için komisyonlar kurulması. Bunların yanı sıra yargı bağımsızlığı, RTÜK, MASAK gibi kuruluşların yeniden düzenlenmesi, açıkta bulunan öğretmenlerin atanması, YSHK’nın yeniden düzenlenmesi, dış politika anlayışının evrensel boyutlarda yeniden ele alınması, Suriyeli göçmenler sorununun çözümünü uluslararası alana taşınması, AB ile ilişkiler, iç güvenlik yasasında bireysel özgürlükler kısıtlayan maddelerin kaldırılması gibi önemli başlıklar var.

Yeni seçilen milletvekillerinin özlük haklarını alabilmeleri için 2017 de seçimi öngördüklerini belirten parti yetkilileri, bu Manifestoyu Pazartesi günü parti Meclisi’ne sunup onay isteyecek. Parti yönetimi, koalisyon görüşmelerine elindeki bu “Yol Haritası” ile girecek. Ağırlıklı olarak seçimlerde oy kullanan seçmenin yüzde 60’nın istemlerini içeren bu metin toplumdan olumlu bir yanıt alabilecek, karşı argümanları zayıflatacaktır.

Koalisyonun şekli bu dönemde stratejik bir önem taşıyacak, TBMM Başkanı seçilecek kişinin partisi koalisyonun şeklini belirleyecektir. Bu süreçte en önemli misyonu Deniz Baykal’ın üstleneceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here