AKP Milletvekili Cuma İçten’in İzmir’e yönelik ‘Haşhaşilerin başkenti’ sözlerine yoğun tepki geldi. CHP’li Çıray ise bugün İzmir’de miting düzenleyecek olan Davutoğlu’nu İzmirliler’den özür dilemeye davet etti

Seçim çalışmaları kapsamında İzmir’e gelen AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in İzmir’e yönelik izlemimlerini Twitter’dan paylaşmasına yönelik tepkiler sürüyor. Başta İzmirli gençlerin yaşan tarzını eleştiren ve İzmir’in ‘Haşhaşilerin başkenti’ olduğuna yönelik sözlerine ilk tepki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan geldi. Menemen’de yapılan Şehit Kubilay Köprülü Kavşağı’nın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Her gün açılışlarda, törenlerde kürsüden inerken ‘siyasi konuşma yapmayayım’ diyorum ama sabah gazete okuduğumda, akşam televizyon izlediğimde konuşmak zorunda kalıyorum. AKP’nin Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten İzmir’e gelmiş, İzmirli hemşerilerimizin yaşam biçimini eleştirilerek ‘haşhaşi’ demiş. AKP tarafından İzmir’e çok sıfatlar eklenmeye çalışıldı. Onları hepiniz biliyorsunuz. Bu kente ‘faşist, inancı zayıf’ denildi. Hatta ‘Gavur İzmir’ iması yapıldı. En son bomba bizi haşhaşi yapmaktır. Tüm İzmirli hemşerilerimizi esrarkeş yaptı. Bu ne biçim bakıştır, siyasettir, değerlendirmedir? Gerçekten açıklamaları gördüğümde kanım dondu. Siyaset adam gibi, efendice, etik kurallar içinde, kimsenin ailesine, yaşam biçimine, inancına laf atmadan, kendi yapacağını, hizmetlerini söyleyerek yapılacak iştir. Eğer adam gibi yapıyorsan, sadece ve sadece ülkeni ve insanını düşünüyorsan iyidir. Ama siz siyaseti hür türlü ticarete, siyaset dışı işlere alet edersiniz siyaset kurumu kirlenir. Siyaset kirlenince sağlıklı insanlar siyasetten kaçar. Korkutur ve sindirirseniz o zaman ülkeyi sağlıksız insanlar yönetir. Sağlıksız insan yönetirse ne olur. İşte böyle gelir Diyarbakır’dan kendini bilmez milletvekili İzmirliye ‘haşhaşi’ der. İzmir’in yaşam biçimine saldırır” dedi.

SAPIKÇA BİR ZİHNİYET

AKP’li İçten’in İzmir’e yönelik açıklamalarına en sert tepki gösterenlerden biri ise CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Aytun Çıray oldu. İçten’in açıklamalarının sapıkça bir zihniyetin ürünü olduğuna belirten Çıray şunları ifade etti: “İzmir medeniyeti IŞİD destekçisi barbar AKP zihniyetinin bir kere daha nefret dolu saldırısına maruz kaldı. AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten Twetter’dan İzmirlilere duyduğu hıncı tam 33 hakaret tweetiyle kustu. Cuma İçten IŞİDÇİ zihniyete yakışan belden aşağı ahlak anlayışıyla genç kızlarımızın kıyafetine karıştı. Onları açık saçık giyinmekle suçladı. Gençlerimizin özgürlük anlayışlarının kafayı çekmek, sabahlara kadar eğlenmekten ibaret olduğunu ileri sürdü. İzmir sanki Anadolu’da değilmiş gibi, İzmir’i ayakta tutanın Anadolu’dan gelenler olduğunu söyledi. Yani İzmirlilerin yozlaşmış olduklarını ima etti. Esasen ima etmekle kalmadı. İzmir’in Haşhaşilerin başkenti olduğunu belirtti… İzmirli gençlere zorbalık etmeye meyyal bu zihniyetin haşhaşlı hezeyanlarına eşimle birlikte bir İzmirli ana baba olarak elbette biz de öfkeliyiz. Ama bizi bu öfkeye boğan hayat ve özgürlük düşmanı, ahlakı belden aşağısına indirgeyen bu sapkın zihniyet 7 Haziran’da bir kez daha dersini alacak. İzmirliler tarafından olabilecek en acı şekilde cezalandırılacak.”

Çıray yazılı açıklamasından AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun İzmir’de düzenleyeceği mitingede vurdu yaparak, Davutoğlu’na özür dileme çağrısında bulundu. Çıray, “AKP Genel Başkanı Davutoğlu İzmirlilerden özür dilemek zorundadır. Bu özrün kapsamı son olayla sınırlı kalmamalı, 13 yıllık RTE iktidarlarının tamamını içine almalıdı” dedi.

AKP’li İçten’e bir tepkide Kendi partisinden geldi

AKP İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in twitter hesabından yaptığı ‘İzmir, Haşhaşilerin başkenti’, ‘CHP’li İzmirli gençlerin özgürlükten anladıkları, son derece açık giyinmek, kafayı çekmek, sabaha kadar eğlenmek’ sözlerine tepki gösterdi. Delican, twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: ’24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten tarafından yapılan açıklamalar partimizin kurumsal bir açıklaması değildir. Şahsidir ve kendisini bağlar. Genel seçim sürecinde üç günlük ziyaretlerden sonra yaptığı değerlendirme öncesinde keşke Ak Parti İzmir İl Başkanlığı olarak tarafımıza sormuş olsaydı kendisine anlatır yanıldığı noktaları düzeltirdik. Açıklamaları talihsizlik olarak görüyoruz. İzmir’e hizmet konusunda yerel yönetimlerin eksiklikleri olsa da İzmir, özgürlükler ve kişi hürriyeti açısından önemli bir kentimizdir. İzmirli hemşehrilerimizin yaşam tarzı hiç kimseyi ilgilendirecek bir konu değildir. Yaptığı mesnetsiz ve haksız açıklamalar bir İzmirli olarak tarafımızı son derece üzmüştür. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’

TAM ANLAMIYLA İŞGÜZARLIK

İl Başkanı Bülent Delican’ın açıklamalarının ardından bir sert tepki de İzmir Milletvekili Hamza Dağ’dan geldi. Twitter’dan mesajlar atan Dağ, “İzmir ile hiçbir organik bağı bulunmayıp, sadece 2 gün gözlem yaparak bilgi sahibi olduğunu düşünenlerin, İzmir ve İzmirlilerle ilgili yapmış olduğu tüm yorumlar tam anlamıyla bir işgüzarlıktır” dedi.

İzmir Barosu’na suç duyurusu çağrısı

AKP’Li İçten’in İzmir’e yönelik eleştirilerine bir tepki’de Gazeteci Uğur Dündar’dan geldi. Dündar, Twitter’dan yaptığı açıklamada İzmir Barosu’nu göreve çağırdı. Dündar Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “İzmir Barosu’nun bu güzel kentin güzel insanlarına ‘Haşhaşi’ diyen AKP’li Vekil Cuma İçten hakkında suç duyurusunda bulunmasını bekliyoruz.”

AKP’Li ADAYLAR NE DİYECEK

AKP’li İçten’e tepkilerin ardı arkası kesilmezken bir açıklamada CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’dan geldi. Çam, İnanıyorum ki Cuma İçten bu sözlerini hiçbir İzmirlilinin yüzüne karşı söylemeye cesaret edemediğinden İzmir’in ve İzmirlinin ancak arkasından konuşabilmiştir. Kendi inancından şüpheli, özgüven yoksunu, bağnaz ve cahilce açıklamalarını dinleyecek kimseyi bulamayacağını bildiğinden içi boş davul misali sesi çok çıkmaktadır. Bu kısmı açıktır. İzmir’in AKP’li teşkilat mensupları ve başta Veysel Eroğlu olmak üzere İzmir’in AKP’li milletvekili adayları bu açıklamalara dair ne söyleyecek? İşte bunu hepimiz merak etmekteyiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here