Otobüs, metro, hafif raylı sistem ve deniz ulaşımında entegre kullanılan ulaşım kartlarında firma değişikliğinden kaynaklanan sorun nedeniyle İzmirliler ulaşım araçlarına 4 gündür ücretsiz biniyor

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi ESHOT tarafından elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde bir önceki sözleşme süresinin 31 Mayıs’ta bitmesi nedeniyle 13 Ocak’ta yenilenen ihalede, farklı bir firmanın ihaleyi kazanması sonrası yaşanan gelişmeler, İzmir’de toplu ulaşımda zorunlu olarak ‘ücretsiz’ dönem getirdi. İhaleyi kazanan Kartek firmasının 1 Haziran’dan itibaren devraldığı ‘elektronik ücret toplama sistemi’nde, bakiye yükleme cihazları ile araçlara binişlerde kullanılan validatörler (kart okuma cihazı) çalışmadı. Toplu ulaşımda aksama yaşanmaması için 4 gündür otobüs, metro, hafif raylı sistem ve vapurlar, ücretsiz hizmet veriyor.

BÜYÜKŞEHİR DAVA AÇTI
Yaşanan sorunun eski işletmeci Kentkart AŞ’nin şifre ve kodları değiştirerek, sistem devri işlemini kilitlemeye çalıştığını iddia eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, devam eden sistem değişikliği çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada ise araçlardaki validatör ve turnikeler ile bayilerdeki dolum cihazlarının tamamının yeni programla sorunsuz bir şekilde yeniden çalışması için sürdürülen operasyonun, güvenlik sistemine izinsiz müdahaleler nedeniyle henüz tam anlamıyla sonuçlandırılamadığı bildirildi. Açıklamada, günlük 1 milyon 700 bin biniş ve dolum ortalamasına sahip sistemin güvenli şekilde çalıştırılması amacıyla yürütülen operasyonun aralıksız sürdüğü kaydedildi.

KOCAOĞLU AÇIKLAMA YAPTI
Ücretsiz binişler yüzünden oluşan zararı açılan dava ile giderecekleri yönünde dün bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şunları söyledi; “İhale sürecinin tamamlanmasının ardından, 1 Haziran tarihinden itibaren başlaması gereken yeni sistemin adaptasyonunda bir takım sıkıntılar yaşandığı doğrudur. Söz konusu sıkıntıların hemşehrilerimize hissettirilmemesi için her türlü kolaylık ve özveri gösterilmiştir. Ancak bu süreçte bilinmesi gereken asıl önemli husus, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumlarının, bütün çalışmalarını yasalara ve kurallara sıkı sıkıya bağlı olarak sürdürdüğüdür.” Kamu malına sahip çıkma ve kamu zararı oluşturmama konusundaki hassasiyetlerinin sadece İzmir’de değil, Türkiye’nin her yerinde ve hatta dünya ölçeğinde yakından bilindiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdaki sorunu da aynı prensipler çerçevesinde aşmaya çalışmaktadır. Her problemde olduğu gibi bu problemin de bir sorumlusu vardır. Ve bunun bedeli, mutlaka sorumlu ya da sorumlulara yansıtılacaktır. Bu zararın İzmirli hemşehrilerimize rücu ettirileceği gibi senaryolar ise tamamiyle asılsızdır. Elektronik ücret toplama sistemine ilişkin ihaleyi kazanan yüklenici firma, sistemin sorunsuz işletilmesi konusunda çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here