Önce hediye, ardından emanet etti Cumhuriyet’i bize, Atatürk…
Ne yazık ki yeterince koruyamadık.
Oysa Cumhuriyet Savcılarını 1925’te uyarmıştı:
“…Yakın tarihimizde ve eski zamanlardaki gibi, dinlerin; zorba hükümdarların, rahiplerin ve çıkar sağlayanların elinde bir baskı aracı olmasına çağımızda kesinlikle izin verilemez ve hoş görülemez… …Sınırsız kişisel özgürlükler, kişisel çıkarlar, uygar ve düzenli toplumları, devletleri yıkarak anarşiyi ve çoğunlukla da zorbalığı yaratır.”
Cumhuriyetin erdem olduğunu bilen, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bireylerin yapabileceği pek çok şey var, bugün.
Öncelikle korkmayacağız. Geçmişte yaptığımız yanlışların farkına varıp, tekrarlamamak için özen göstermeliyiz. Ama geçmişten çok, ileriye bakmamız şart.
Bardağın dolu tarafından bakarsak; ülkeyi ve Cumhuriyeti bu hale getiren AKP ve FETÖ ikilisi artık birbirinin can düşmanı. FETÖ’ye vurulan her darbe, AKP’den de bir şeyler (damat gibi) götürüyor. Umarım her ikisi de hızla tarihin tozlu sayfalarındaki yerlerini alırlar.

NELER YAPABİLİRİZ?

Daha aktif olmalı, iyice düşünüp, eyleme geçmeliyiz. Sosyal medya elimizdeki en güçlü silah. Beğendiğimiz yazıları, fotoğrafları paylaşarak birbirimizi bilgilendirmek bile bir eylem.
Bilgili, donanımlı ve vatansever daha çok insan siyasete girmeli ve onları desteklemeliyiz. Geçtiğimiz hafta sonu Sayın Büyükerşen’in Eskişehir’de çok zor koşullarda neleri başarabildiğini gözlemledim. Sevgili Tunç Soyer’in Seferihisar’da yaptıklarını da biliyoruz. Bu örnekleri arttırabilsek, keşke…

ÖNCE EĞİTİM

AKP iktidarında anaokulundan üniversitelere eğitimin kalitesinde çok büyük düşüş oldu. Geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizin büyük bölümü eğitim için yurt dışına gitmeyi planlıyor. Nitelikli yeni okulların kazandırılması ve var olan okulların niteliklerinin geliştirilmesi şart. Eğitimimizin her basamağında kısa, orta ve uzun vadeli planlara gereksinim var. İlk yapılacak şey öğretmen maaşlarını yükselterek, öğretmenliği yeniden cazip hale getirmek olmalı.
Maddi olanağı kısıtlı Atatürkçü gençlerin eğitim giderlerine doğrudan veya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi kuruluşlar aracılığı ile katkı sağlayabiliriz.

İYİ PARTİ

İYİ Parti’yi önemsiyorum. İsmini de amblemini de başarılı buldum. Halkımız yeniyi de, iyiyi de sever; aslı dururken taklide oy vermez. Milliyetçi ve merkez sağ oyların çok büyük bölümü İYİ Parti’ye kayacaktır. Artık Erdoğan için hiçbir şey eskisi kadar kolay olmayacak. Belediye başkanlarının istifaya zorlanması da AKP oylarına olumlu değil, olumsuz etki yapacaktır. İYİ Parti’nin kısa zamanda MHP’den yaklaşık % 70, AKP’den yaklaşık % 25 oy çalacağını düşünüyorum.
CHP’nin yükselebilmesinin tek yolu fabrika ayarlarına dönmesi; ama yıpranmış Kılıçdaroğlu’nun bunu başarabilmesi çok güç. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de işi zor. Ekmeleddin faciası unutulmadı, seçmenler artık ‘tıpış tıpış’ oy vermek zorunda da değiller.
İYİ Parti’nin büyüyüp, gelişmesi korkusu erken seçim getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here