Her yıl milyonlarca gencimiz sınav heyecanı yaşıyor. Adaylar yıllarca sınava hazırlanmak için yoğun çaba gösterirken aileler de onlarla koşturuyor. Peki bu açıklanan yeni liselere giriş sistemi ne kadar gerçekçi?
Öncelikle okulların nitelik ve niteliksiz diye ayrılması hatalı. Bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde değil mi?
Milli Eğitim Bakanı asıl amaçlarının sınavsız liselere geçiş diyor. Yıllardır bitmeyen senfoni. Sen gel bütün liselerimizi fen lisesi,sosyal bilimler,ve proje okulları düzeyine çıkart.
En çok tartışılan bir konu da aynı günde iki farklı sınav yapılması. Sabah oturumunda belli bir puanı alamayanlar ikinci oturumda ki sınavda derece bile yapsa sınavı geçersiz oluyor. Bu arada sınava adayların sadece yüzde 10’nun girmesini öngörmek büyük bir yanlış. Ayrıca öğrencileri 90 dakikada 60 soru ile ölçmek eğitimin ruhuna aykırı. İkamete dayalı kayıt sistemi ile şimdiden emlakçıların panolarında kiralık ev ilanları çoğaldı.Çocuklar eve yakın okullara yerleştirilecekse eve yakın olmayan okullara nasıl gidecekler? Ailelerin ev değiştirme telaşına gireceği tartışılmaz.Özellikle küçük şehirlerde bu göçü hep beraber göreceğiz.
Bu sistemle ilgili CHP’nin görüşü şöyle; “En iyi okul eve en yakın okuldur dayatmasıyla öğrenciler imam hatip liselerine yönlendiriliyor.Son bir yılda imam hatip lisesi sayısı yüzde 22 arttırıldı ama bu okullara giden öğrenci sayısı yüzde 7 azaldı.Vatandaş çocuğunun eğitim alması için doğru yerin imam hatip olmadığını,bir meslek okulu olduğunu görüyor.”
Şimdi gerçeklerle yüz yüze gelme zamanı.
Ülkemizde yapılan bir araştırmada en büyük sorunlar arasında yüzde 37 ile eğitim geliyor.Ayrıca Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) eğitim raporunda 35’nci sırada olduğumuzu unutmadan eğitimde gerçekçi kararlar alalım.
Daha geç kalmadık.Üniversiteye girişte olduğu gibi,tek sınav, merkezi yerleştirme ve eşit tercih en doğrusu.Sınavların kalıcı,sürekli olması toplumun haklı beklentisi.Bunun için gereksinimlere cevap verecek ortak akıl ve bilimin ışığı altında akademik bir çalışma ile bir sistem yapalım.Yoksa bu sistem işlemez.
Sözün özü; bu sistem hem öğrenciler için hem de veliler için tam anlamıyla bir kabus. Çocuklarımızı yarış atına çevirmeyelim.
Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.

Paylaş
Önceki İçerikLider
Sonraki İçerikHoşgeldin Gökmen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here