‘Çocuk Hakları Kareleri’ yarışmasında kazananlar belli oldu. Türkiye’nin dört bir yanından 2 bini aşkın gencin birbirinden çarpıcı fotoğraflarıyla katıldığı yarışmanın ödül töreni 1 Haziran’da

Çocuk Hakları ile ilgili toplumda bilinç oluşturmayı ve çocuk haklarının önemine dikkat çekmeyi amaçlayan ‘Çocuk Hakları Kareleri’ isimli fotoğraf yarışması ’18 yaş üstü’, ‘Lise 9-12. sınıf’ ve ‘Ortaokul 5-8. sınıf’ olarak belirlenen kategorilerdeki fotoğraf severlerin katılımıyla sona erdi. Optimum Outlet, Kozzy ve Piazza Alışveriş Merkezleri, fotoğraf sanatı portalı Fotopya ve Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliğince bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren isimler, 1 Haziran Pazartesi günü saat 10.00’da, Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde düzenlenecek törende ödüllerini alacak.
Yarışmada; çocukların eğitim, güvenli bir ortamda yaşama ve büyüme, düşüncelerini özgürce anlatabilme, düşüncelerine saygı gösterilmesi, bedensel ve zihinsel şiddete karşı korunma, sağlık hizmeti alma, çevre kirliliğinden ve yetersiz beslenmeden korunma, engelli çocukların her türlü eğitim, sağlık ve yaşam koşullarının ücretsiz olarak sağlanması, uyuşturucuya, cinsel sömürüye ve zorla çalıştırılmaya karşı korunma haklarını yansıtan binlerce fotoğraf birbirleriyle yarıştı.

5 BİN 227 KARE YARIŞTI
Türkiye’nin birçok ilinden küçük büyük, fotoğraf sanatına gönül veren 2 bin 183 kişinin katıldığı yarışmada 5 bin 227 fotoğraf yarıştı. Yetişkin Kategorisi’nde 4 bin 427 fotoğraf yarışırken Lise Kategorisi’nde 472, Ortaokul Kategorisinde ise 378 fotoğrafın sahibi finale kalabilmek için yarıştı.
Yetişkin Kategorisi’nde Arzu İbranoğlu birinci, Uğur Çiv ikinci, Mustafa Karahan üçüncü olurken; Lise Kategorisi’nde Burcu Emektar birincilik, Gamze Kurt ikincilik, Onur Kuter de üçüncülük ödülü kazandı. Ortaokul Kategorisi’nin kazanan isimleri ise şöyle sıralandı: İlkiz Çağan Kolay (birincilik ödülü), Eda Akbaş (ilkncilik ödülü), Ege Aydın (üçüncülük ödülü). Farklı kategorilerde yarışarak finale kalan 69 eserin sahipleri toplamda 22 bin 650 TL değerindeki ödüllerin sahibi oldular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here