Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ve Türkiye’nin üçüncü büyük ticari ortağı haline gelen Çin, İzmir’deki enerji yatırımlarına yönelik fırsatları öğrenmek için İZKA’yı ziyaret etti

Çin’in doğusunda yer alan, tarihin her döneminde Çin’in en zengin bölgelerinden biri olmuş olan Jiangsu Eyaletinin Dış İlişkiler Ofisi ile Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun üst düzey yetkilileri İzmir’de yenilenebilir enerji sektörüne yönelik fırsatları öğrenmek için İzmir’e geldi. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yatırım Destek Ofisi tarafından ağırlanan heyete İzmir ve yenilenebilir enerji sunumu yapıldı. Sunumu gerçekleştiren İZKA Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Halit Duran ve Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sedef Özer, İzmir’in Asya ve Avrupa arasındaki konumu sayesinde birkaç saatlik uçuş mesafesinde yüzlerce kente ulaşabildiğini ve önemli lojistik avantajı bulunduğunu belirtti. İzmir’de organize sanayi bölgeleri, teknoparklar ve serbest bölgelerin önemli potansiyel taşıdığını ifade eden Halit Duran, Türkiye’nin 2’nci büyük ticaret merkezi olan kentte 4 bin 500 ihracat şirketiyle, 2 binin üzerinde yabancı sermayeli şirketin bulunduğunun da bilgisini verdi. Çinli yatırımcılar için özel yatırım bölgelerinin avantajlarını aktaran Duran, özellikle yenilenebilir enerjide Türkiye ve Avrupa pazarını hedefleyen Çinli üretici firmaların yararlanabileceği teşvikleri aktardı.

YATIRIMA YEŞİL IŞIK
Jiangsu Eyaleti Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı Bayan Zheng Xiaorong, “Bölgemizden güneş enerjisi ekipmanları üreticisi Türkiye’ye yatırım yaptı ve bu firmanın çok kısa zamanda başarılı olması bölgemizdeki firmaların dikkatini çekti. Kendilerini ziyaret ettik. Bu kapsamda Türkiye ve özellikle İzmir’e yatırımın avantajlarını bölgemizdeki yenilenebilir enerji firmaları ile paylaşmak istiyoruz. Çin’e döndüğümüzde sizden aldığımız bilgilerle bir dosya hazırlayacağız. Özellikle sizlerin gelip iş kurma yöntemleri, insan kaynakları, lojistik imkanlar, yatırım alanları, teşvikler gibi konularda firmalarımıza bilgi vermeniz çok önemli. Ayrıca yatırım süreçlerinde destek olmanız da yatırımcılarımızın olumlu olarak değerlendireceği bir konu olacaktır. İzmir Kalkınma Ajansı ile Eylül ya da Ekim ayları içinde böyle bir toplantı organize ederek bölgemizdeki dışa açılmak isteyen firmalarımızı bilgilendirmek isteriz. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Xiaorong önderliğindeki Çin heyeti, İZKA yetkilileriyle Çinli firmaların yatırım projeleri, yatırım alanları ve teşvikler konusunda fikir alışverişinde bulundu ve işbirliği olanaklarını belirledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here