Dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi olan ve kruvaziyer turizmine katılan turist sayısı bakımından altıncı sırada bulunan Çin, Türkiye’de sektörü hareketlendirebilir

Dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi olan ve kruvaziyer turizmine katılan turist sayısı bakımından altıncı sırada bulunan Çin’in 2017 yılında ikinci sıraya yükselmesi bekleniyor. Marmaris Liman İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Şükrü Tugay, kruvaziyer firmalarının son yıllarda rotalarını daha karlı olan Çin’e çevirdiklerini, bu durumun Türkiye için fırsat olabileceğini bildirdi. Türkiye için gelecek 4-5 yıl kruvaziyer turizminde yukarıya doğru bir hareket beklemediklerine işaret eden Tugay, bölgede bu alandaki talebin düşüşünün bir diğer nedeninin ise Çin’den kaynaklandığını anlattı.

PATLAMA YAPACAK
Kruvaziyer turizmine katılan yolcu sayısı bakımından birinci sırada ABD, ikinci sırada Almanya, üçüncü sırada da İngiltere’nin geldiğini bildiren Tugay, altıncı sıradaki Çin’in 2017 yılında ikinci sıraya yükselmesinin beklendiğini kaydetti. Çin’de kruvaziyer turizminin patlama yaptığına dikkati çeken Tugay, “Çin’de turistler kruvaziyerleri sevdi. Artık dünyanın her yerinden kruvaziyerler rotalarını Çin’e çeviriyor. Firmalar, gemilerini mevcut programlarından çıkartarak daha karlı ve yolcu bulmanın daha kolay olduğu Çin piyasasına yönlendiriyor. Madem Çinliler bu işi çok sevdi, belki ileride ülkelerinden çıkmayı bırakıp yeni ülkeleri keşfetmek isterler. Turlarına Akdeniz’den başlamak isteyen Çinli turist, bu sayede Türk limanlarını ziyaret edebilir. Dünyada kruvaziyer turizmi açısından çok iyi mevkideyiz. Her şeyimiz var” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here