Başbakan Davutoğlu’nun açılışını yaptığı Konak Tünelleri, yaya trafiğini arap saçına çevirdi. Karşıdan karşıya geçmek için adeta ızdırap çeken vatandaşlar, ‘çılgın tünellere’ kırık not verdi

Umut KARAKOYUN / AKP İzmir Milletvekili eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın projesi olan ve 3 yılda tamamlanan Konak Tünelleri, geçtiğimiz Pazar günü hizmete açıldı. TMMOB Şehir Plancıları Odası ve Konak Belediyesi, tünel yapımına izin veren imar planı değişikliğinin iptalı için dava açmış ancak mahkeme davaları reddetmişti. Kent trafiğini rahatlatacağı söylenen tüneller için yapılan kamulaştırmalar Damlacık halkını da bir hayli mağdur etti.
Tüm sorunlara rağmen açılışı AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen tüneller ilk günden sorun olmaya başladı. Tünellerin Konak çıkışında, YKM önünden Bahri Baba Parkı’na geçişler engellendi. Tel ögülerle geçişlerin kapatıldığı alanda trafik lambaları da kaldırıldı. Yaya geçişlerinin Konak Metrosu’nda bulunan alt geçitlerle yapılması için uyarı levhaları asıldı.

VATANDAŞ ŞAŞKINA DÖNDÜ
Ancak tünellerin açıldığından habersiz olan vatandaşlar, her zaman kullandıkları güzergahı kullanmaya kalkınca ortaya ilginç görüntüler çıktı. Karşıdan karşıya geçişleri nasıl yapacağını bilemeyen vatandaşlar bir aşağı bir yukarı giderek karşıya geçmeye çalıştı. Boydan boya demir tel örgülerle kapatılan yolda şaşkına dönen vatandaş, duruma tepki gösterdi. Tel örgülerin bir kısmının kesilerek yoldan geçişlerin sağlandığını gören polis ekipleri, kesilen telleri plastik kelepçeyle yeniden bağladı.

POLİS DE ÇİLEDEN ÇIKTI
Konak’ta çılgına dönen yalnızca vatandaş değildi. Vatandaşları yönlendirmek için bölgede bekleyen trafik polisleri de çılgına döndü. Halkı, tel örgülerden geçmemesi için uyaran ve metro alt geçidine yönlendiren ekipleri bir çok kişi umursamadı. Yollarını kısaltmak için tel örgülerin bitimine kadar metrelerce yürümeyi tercih eden vatandaşlar, zaman zaman trafik kazası geçirme tehlikesi de atlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here