CHP İzmir Milletvekili adayı Selin Sayek Böke, EBSO Meclisi’nde partisinin ekonomi politikalarını anlattı. Böke, 4 ayaklı ekonomi modeliyle sağlıklı büyüme vaadinde bulundu

Umut KARAKOYUN / CHP İzmir Milletvekili adayları, 7 Haziran seçimleri öncesi saha çalışmalarını hızla sürdürüyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı (EBSO) ziyaret eden partililer, CHP’nin ekonomi reçetesini sanayicilerle paylaştı. EBSO’nun meclis toplantısına konuk olan CHP’li adayları, Ender Yorgancılar karşıladı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir milletvekillerinin yazılı ve soru önergelerini rapor haline getirerek hangi vekilin çalışıp hangisinin çalışmadığını bu yöntemle takip etttiğini açıkladı. Yorgancılar, seçilecek vekilleri de yakından takip edeceğini açıklayarak; “Bizim bir çalışmamız var. Burada milletvekillerinin neler yaptığını takip ediyorum. Bizden oy istiyorlar. Seçildikten sonra aradığımızda kendilerine ulaşamıyoruz. Biz ‘aradığınız vekile şu an ulaşamıyorsunuz’ istemiyoruz” dedi.

TÜRKİYE FAKİRLEŞTİ
CHP’nin ekonomi politikalarını ve vaatlerini anlatan CHP İzmir 1. Bölge 1. Sıra adayı Selin Sayek Böke, yaşanan ekonomik sıkıntıları ve bu sıkıntılardan kurtuluşun rotasını çizdi. Türkiye’de insana değil betona yatırım yapıldığını ifade eden Böke; “Biz bir hayalle yola koyulduk. Biz üretemeyen, yaşam sıkıntısının olduğu bir Türkiye değil, üreten, gelişen, yaşanacak bir Türkiye istiyoruz. Türkiye son dönemde zor bir dönemden geçiyor. Müthiş bir genç nüfusa sahibiz. Çok yetenekliyiz. Ama kötü yönetildiğimiz için ancak yüzde 3 büyüyebiliyoruz. Bu başarının mimarı sizlersiniz. Bu kötü yönetimde bile üreterek bu büyüme oranını yakaladınız. Eğer Türkiye uzaya fırlatılsaydı, üzerinde bir yönetim olmasaydı bu büyüme en az yüzde 4 olurdu. CHP’nin yeni ekonomi politikasında ise bu oran yüzde 6’lara, 7’lere çıkacaktır. İşsizlik ile ilgili resim çok acıklı bir tablodur. Şu an Türkiye’de 3 milyon 200 bin işsiz vardır. Bunların 3 milyonunun Türkiye’ye karşı umudu kalmamıştır. İzmir 7 Güneydoğu ve Anadolu ilinden sonra işsizlikte birinci sıradadır. Bizim acilen üretim politikasını değiştirmemiz şarttır. İzmir 2002 yılında ödediği verginin yarısını geri alırken, şu anda ödediği verginin 5’te 1’ini geri alıyor. Bu yapıyı değiştirmemiz lazım” dedi.

EKONOMİYE CHP MODELİ
Böke sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye ekonomisi 4 ayaklı bir sistem üzerine kuurlacak. Biz ilk olarak ekonominin siyasete alet edilmediği bir Türkiye istiyoruz. Biz ikinci olarak sosyal adalet istiyoruz. Sadece hukukta adaleti değil sosyal alanda da bir adaletsizlik var. Hayalimizin üçüncü parçası üreten bir ekonomiye katılan, ürettiğinin karşılığını alan bir ülke istiyoruz. Verginin siyasi bir sopa olarak kullanıldığı bir ülkede ekonomik başarıdan söz etmek mümkün değildir. Bizim herkese eşit durabilen bir ülke hayalimiz var. Ve son olarak yaşamı göz önüne alan, yaşamı gözeden bir yaklaşıma ihtiyacımız var” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here